Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wałbrzych

Oszuści często próbują wyłudzić pieniądze posługując się danymi personalnymi innych osób. Zgubiłeś dokument lub został on Ci ukradziony? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś jego utratę w banku.

Jest bardzo ważne, aby w przypadku utraty dokumentu jak najszybciej powiadomić bank o takim zdarzeniu. Oszuści czekają tylko na okazję, aby skorzystać z naszych danych personalnych i wziąć kredyt lub też podpisać umowę na świadczenie innych usług. Często okazuje się, że po kilku miesiącach faktyczny poszkodowany otrzymuje powiadomienie o prowadzonym w stosunku do niego postępowaniu windykacyjnym ze względu na powstałe zadłużenie, o którym nic nie wie. Zanim sprawa rozwiąże się, może to potrwać kilka miesięcy. Przez ten czas tracimy tylko nerwy. Jak temu zaradzić?

 

Od kilku lat w Polsce prowadzona jest kampania informacyjna „Dokument zastrzeżony”, którą wspierają policjanci. Pamiętajmy, w przypadku utraty dokumentu tożsamości osobiście zastrzeżmy go w swoim banku lub też innym, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami. Jeżeli do utraty doszło w wyniku kradzieży, należy fakt ten zgłosić także w najbliższej jednostce Policji. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu.
 

Oto zestaw podstawowych dokumentów, które należy zastrzec w przypadku ich utraty:
- dowód osobisty
- paszport
- prawo jazdy
- książeczka wojskowa
- książeczka żeglarska
- dowód rejestracyjny
- karta pobytu
 

Ważne, aby jak najszybciej zgłosić także wszystkie utracone karty płatnicze. Zbliżeniowa technologia PayPass umożliwia przecież w Polsce dokonywanie transakcji bezgotówkowych w kwocie nieprzekraczającej 50 zł. Pamiętajmy! Nie udostępniajmy swoich danych osobowych nieznajomym.  Sprawdzajmy z kim mamy do czynienia podczas rozmów telefonicznych. Logujmy się tylko do usług internetowych, które nie budzą wątpliwości, co do wykorzystania uzyskanych informacji o nas.
 

Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej http://www.dokumentyzastrzezone.pl. Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w banku.
 

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
sierż. szt. Marcin Świeży
tel. (74) 842-04-85