Wałbrzyscy policjanci dzisiaj prowadzą działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w trakcie akcji "Pieszy kontra pojazd" oraz zwalczają agresywne zachowania na drodze. Funkcjonariusze szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych oraz skrzyżowania na ruchliwych drogach terenu Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego.

W trakcie akcji funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zwracają szczególną uwagę na zachowanie się kierujących w stosunku do pieszych. Policjanci nadzorują także prawidłowość poruszania się pieszych po drogach bez wyznaczonych chodników oraz sprawdzają czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych, a także czy stosują się do sygnalizacji świetlnej.


 

Podczas prowadzonych równolegle działań „Eliminowanie agresywnych zachowań na drodze” mundurowi zwracają szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących w postaci:
- przekraczania dozwolonej prędkości,
- przejeżdżania podwójnej i pojedynczej linii ciągłej,
- wyprzedzania w miejscach niedozwolonych,
- nieprawidłowej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,
- niestosowania się kierujących do znaków i sygnałów drogowych
- nieustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych.


 

Oczywiście w trakcie pełnienia służby funkcjonariusze sprawdzać będą także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz wymagane uprawnienia do kierowania pojazdami.
 

Po raz kolejny przypominamy kierującym. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne  pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.
 

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone.
 

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
sierż. szt. Marcin Świeży
tel. (74) 842-04-85

Powiązane wiadomości