Olej do podłogi — główne zalety konserwacji powierzchni drewnianych

Drewniany parkiet to jedno z najbardziej eleganckich rozwiązań, jeśli chodzi o podłogi w domu. Pozwala on na wydobycie ciepła z pomieszczeń, ale jednocześnie umożliwia mu pozostanie zgodnym z założeniami modnego minimalizmu. Warto jednak pamiętać o tym, że drewniane powierzchnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Olej do podłogi wydaje się konieczny, jeśli chce się zachować jej właściwości i skutecznie zapobiec powstawaniu pęknięć, rozszczelnień i występowania ubytków powstałych wskutek uszkodzeń mechanicznych. Olej do impregnacji drewna ogranicza również ilość przenikającej do niego wilgoci, co jest szczególnie ważne, jeśli drewniane elementy znajdują się w pomieszczeniach takich jak kuchnia lub łazienka. W przypadku przedmiotów wykonanych z tego surowca, które zlokalizowane są na dworze, konieczne jest zaopatrzenie się w olej do konserwacji drewna na zewnątrz. W przeciwnym wypadku upływający czas z pewnością nie będzie dla nich łaskawy.

Olej do podłogi — dlaczego jest potrzebny?

Olej do podłogi jest potrzebny z wielu przyczyn. Najważniejszą z nich jest jednak ochrona parkietu przez tworzeniem się zarysowań, pęknięć oraz występowaniem innych mało estetycznych ubytków. Podłoga jest szczególnie narażona na powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Wszystko przez fakt jej nieustannego użytkowania. Śmiało można powiedzieć, że deski podłogowe praktycznie nigdy nie odpoczywają. Każdego dnia ktoś po nich chodzi, przesuwa coś po ich powierzchni oraz naraża ją na zniszczenie na wiele innych sposobów. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, podłoga szybko okazałaby się do wymiany. Olej do drewna egzotycznego może skutecznie spowolnić proces niszczenia, co jest pożądane przez liczne grono konsumentów.

Warto wiedzieć, że olej do podłogi zazwyczaj jest mieszanką doskonale wyselekcjonowanych komponentów. W jego składzie najczęściej znajdujemy olej tungowy, specjalistyczne żywice oraz ekologiczne rozcieńczalniki. To dobra alternatywa dla lakierów charakteryzujących się chemicznym składem i mających negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego. Oleje roślinne były wykorzystywane do uszlachetniania drewna od tysięcy lat. Już starożytne cywilizacje dostrzegały potencjał tego rozwiązania. Do najważniejszych zadań oleju do podłogi należy:

  • ochrona pomalowanego nim obszaru,
  • ograniczenie ilości absorbowanej wody i wilgoci,
  • wydobycie naturalnego koloru,
  • zabezpieczenie przed powstawaniem uszkodzeń różnego rodzaju,
  • wyeliminowanie możliwości zalęgnięcia się w drewnie owadów (np. korniki),
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia uszkodzeń mechanicznych,
  • zminimalizowanie możliwości absorpcji zabrudzeń przez drewno.

Jak wynika z powyższego, olej do podłogi ma wiele zalet, które z pewnością zostaną docenione przez szerokie grono konsumentów.

Najlepsi producenci środków do konserwacji drewna

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się opracowywaniem kolejnych receptur produktów takich jak oleje do podłogi i innych powierzchni wykonanych z drewna. Należy jednak pamiętać, że tylko niewiele z nich cieszy się międzynarodową sławą i uznaniem wśród tysięcy konsumentów. Do najbardziej cenionych marek z powodzeniem można zaliczyć Beckers i Tikkurilę. Ich produkty charakteryzują się bardzo wysoką jakością i w znaczący sposób wyróżniają się na tle konkurencji.

W Studiu Farb Pigmentologia zlokalizowanym w Warszawie można zobaczyć, jak poszczególne oleje zachowują się w praktyce. Co więcej, wykwalifikowany personel chętnie odpowie klientom na wszystkie nurtujące ich pytania.