Planując pomalowanie mebli ogrodowych należy podjąć decyzję odnośnie koloru. Czy chcemy zachować naturalny wygląd mebli i użyć transparentnej farba do drewna, czy może zdecydować się na kolorowe farby do drewna? Wybór ten uwarunkowany jest wieloma czynnikami, dlatego należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw przed ostatecznym podjęciem decyzji, ponieważ jakość farby do drewna i kolory nie zawsze idą w parze.

Odpowiedni kolor farby do malowania na zewnątrz

Trzeba na początek zdać sobie sprawę, że kolorowe farby do drewna na zewnątrz nie cieszą się zbytnią popularnością. Trzeba przyznać, że malowanie drewna na zewnątrz za pomocą różnobarwnych farb zewnętrznych do drewna może z jednej strony przyciągać wzrok, ale z drugiej strony zaburzać kolorystykę całego ogrodu. Jeśli więc tylko nasze meble nie mają skaz i niedoskonałości to warto postawić na farbę przezroczystą, która pozwoli uwypuklić piękno drewna skrytego pod warstwą farby do drewna. Jeśli jest inaczej warto zdecydować się na kolor bliższy naturalnemu brązu, czyli użyć szarej farby do drewna. Oczywiście cały czas pamiętając, że powinna to być matowa farba do drewna, ponieważ połysk nie zawsze jest postrzegany pozytywnie na meblach drewnianych. Jeśli meble posiadają ozdobne wykończenia to takie fragmenty mebli mogą zostać pomalowane w innym kolorze, przykładowo złota farba do drewna stanowić może ciekawy eksperyment przyciągający wzrok, ale nie szepczący wyglądu całego mebla. Natomiast biała farba do drewna od lat stanowi numer jeden wśród farb każdego rodzaju, niekoniecznie do malowania drewna. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Jest to na tyle dobra farba do drewna, że wkomponowuje się w każdy inny kolor i dodatkowo potrafi rozjaśnić ciemne wnętrze, co jest szczególnie nie do przecenienia w przypadku mebli ukrytych pod ciemną altaną na zewnątrz. Biala farba do drewna występuje w indeksach białości od 0 do 100, im wyższy wskaźnik tym powłoka jest bielsza. Farba biała do drewna z najlepszym indeksem posiada biel tytanową i ma najmniejszy stopień żółknięcia z czasem. Farba do drewna biała z takim rodzajem pigmentacji jest stosunkowo droga i nie jest sprzedawana przez wszystkich producentów. Tego typu farby możemy znaleźć na przykład wśród ofert firmy Beckers do drewna. Firma ta posiada również inne znane farby do drewna, kolory i transparentne.

Wybór koloru to jedno, ale należy szczególnie zwrócić uwagę na to, że farby do drewna na zewnątrz powinny przede wszystkim chronić drewno przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i skrajnymi temperaturami. Trzeba powiedzieć jasno, że nie każda farba do drewna spełnia te funkcje wzorcowo. Z uwagi na to, że drewno jest materiałem dość elastycznym to farby do malowania drewna powinny być stworzone na bazie wosków lub olejów, bo dzięki temu farba będzie kompleksowo i w pełni wnikać w zagłębienia i drobne otwory w drewnie. Trzeba podkreślić, że farby do malowania drewna na zewnątrz jak i wewnątrz muszą dobrze chronić przed promieniowaniem UV. Warto też zwrócić uwagę czy taka farba do malowania drewna jest odporna na zanieczyszczenia i czynniki chemiczne, a najlepsza farba do drewna będzie w stanie wytrzymać przeciążenia i uszkodzenia zadane mechanicznie oraz będzie odporna na ścieranie, co jest nieodzownym walorem przy produkcji farby do parkietu. Dodatkowym atutem może być niska zawartość lotnych związków organicznych, co powoduje, że taka farba uzyskuje miano farby ekologicznej do drewna, wydziela mniej nieprzyjemnych zapachów i jest bezpieczna dla środowiska. Jak więc widać farby do drewna zewnętrzne muszą spełniać cały szereg wymogów, aby były najlepszym wyborem do zastosowania w ogrodzie.