Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wałbrzych

Niestety obecna sytuacja w kraju nie przyczynia się do tergo, aby przestępcy zaprzestali swoich działań. Oszuści podają się za policjanta i informują, że w związku z panującym kornawirusem pieniądze, które osoba ma w banku są zagrożone i aby policja mogła je chronić potrzebny jest login i hasło. Wałbrzyscy policjanci apelują aby być czujnym i nie dać się zamanipulować oszustom.

Obecnie panująca sytuacja w kraju nie odstrasza oszustów. Wręcz przeciwnie, wiedzą oni, że każdy z nas myśli o istniejącym zagrożeniu, dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych i tak naprawdę nikt nie wie kiedy wszystko wróci „normalności”. Przestępcy wykorzystują chwilowy brak racjonalnego myślenia i „atakują” swoje ofiary.
 

Oszuści dzwonią na telefony stacjonarne, przedstawiają się jako funkcjonariusze policji i pod stworzona przez siebie legendę próbują uzyskać dostęp do konta bankowego swojego rozmówcy. Jednym ze sposób działania przestępców jest informowanie rozmówcy, iż na jej koncie bankowym były nieudane próby włamań i policja planuje prowokacje aby złapać oszusta. Następnie poleca zadzwonić na numer 112 zaznaczając, że ma to zrobić z tego telefonu, przez który aktualnie rozmawiają. W ten sposób oszust udając, że się rozłącza,  puszcza w słuchawce nagrany sygnał rozłączenia rozmowy, pozostając cały czas na linii. Osoba słysząc rozłączony sygnał w telefonie bez odkładania słuchawki wybiera numer 112 i w ten sposób ponownie łączy się z oszustami, z tym że w słuchawce słyszy już inny głos, który podaje się za dyżurnego jednostki policji i potwierdza wcześniej podane dane osobowe przez oszusta lub przełącza  rozmowę do fałszywego policjanta. Kolejno oszust nakazuje rozmówcy zalogować się na konto bankowe, jednak najpierw prosi o wyłączenie routera, aby nie korzystać z sieci wi-fi. Osoba przekonana, że rozmawia z policjantem, loguje się na swoje konto, po stwierdzeniu, że stan pieniędzy się zgadza, oszust nakazuje wylogować się z konta, po czym zaczyna dokonywać przelewów, prosząc o podanie sms-a jaki otrzyma z banku.
 

Przedstawiony powyżej sposób działania sprawców, może opierać się na różnych legendach. Tak jak w tym przypadku ofiara jest informowana, że były próby kradzieży pieniędzy z konta, a w innym przypadku może to być informacja, że pieniądze na koncie są zagrożenie z powodu panującego koronawirusa. Wyobraźnia oszustów nie zna granic. Dlatego tak ważne jest abyśmy racjonalnie podejmowali decyzje. W przypadku otrzymania tego typu połączenia rozsądnym rozwiązaniem jest poproszenie o wizytę umundurowanego policjanta w miejscu zamieszkania, a po zakończeniu rozmowy odłożyć słuchawkę i dopiero wtedy zadzwonić na numer alarmowy lub skorzystać z innego telefonu.
 

Poprzypominamy - aby pod żadnym pozorem nie udzielać informacji o swoich kontach bankowych, nie podawać haseł i loginów osobom trzecim, a już tym bardziej przez telefon. Nie otwierać linków jakie otrzymujemy na telefony komórkowe, a są one związane z dopłatą do przesyłki, czy inną informacją dotyczącą bezpieczeństwa naszych pieniędzy w banku. Zawsze w takich sytuacjach skontaktujmy się bezpośrednio ze sprzedającym lub bankiem. A co najważniejsze, nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznanym nam osobom.
 

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób.
 


 

Pamiętajmy! Bądźmy czujni i ostrożni, bo oszuści nie boją się koronawirusa i będą go wykorzystywać do osiągnięcia zamierzonego celu.

 

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
p.o. asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. (74) 842-04-86

 

Galeria

Powiązane wiadomości