Niestety obecna sytuacja w kraju nie przyczynia się do tego, aby oszuści zaprzestali swoich działań. Pamiętajmy, że bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystują różne metody manipulacji w celu uzyskania od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących często oszczędności całego życia. Wyłudzają pieniądze metodą na policjanta, na wnuczka, a także na pracownika urzędów i instytucji takich jak: ZUS, wodociągi czy zakład energetyczny. Pamiętajmy, że policjanci nie ustają w edukowaniu osób w wieku senioralnym w zakresie bezpieczeństwa, jednak decydującą rolę w procesie uświadamiania odgrywa rodzina i bliscy.
Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób. Przestępcy grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty. Oszuści bardzo często bazują na niewiedzy np. że pracownik Zus-u wraz z lekarzem sprawdzają stan zdrowia - potencjalnej ofiary celem otrzymania dodatkowego świadczenia.
Te wszystkie argumenty to tylko pretekst aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić uwagę ofiary i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Tak też się stało w dniu wczorajszym w dzielnicy Podzamcze. 86-letnia mieszkanka naszego miasta wpuściła do swojego mieszkania dwóch mężczyzn podających się za lekarza i pracownika Zus-u. Podczas gdy oszust -lekarz badał kobietę, drugi z mężczyzn w tym czasie przeszukał mieszkanie i zabrał znajdującą się w nim gotówkę W taki sam sposób oszuści mogą dostać się do mieszkania swojej ofiary podając się choćby za pracownika wodociągów w celu sprawdzenia drożności rur czy zakładu energetycznego, aby sprawdzić usterkę prądu.
Apelujemy! Kiedy ktoś obcy chce wejść do naszego mieszkania, zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Wylegitymujmy taką osobę, zadzwońmy do instytucji, którą reprezentuje, zapytajmy czy taka osoba jest pracownikiem zakładu za który się przedstawia .
Pamiętajmy, że oszuści modyfikują swoje metody, dziś jest to pracownik wodociągów, a jutro może to być pracownik zakładu energetycznego, czy fałszywy wnuczek. Ponadto, jeżeli mamy wątpliwości co do tożsamości i intencji osób pukających do naszych drzwi, zadzwońmy na policję pod numer 112.
Zwracamy się również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, dziadkami czy starszymi sąsiadami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Poinformujcie bliskie wam osoby starsze o tego typu przestępstwach i przestrzegajcie ich przed konsekwencjami wpuszczania do swoich mieszkań nieznanych osób.
Oto kilka podstawowych porad jak uchronić się przed przestępcami działającymi tzw. metodami na wnucza, policjanta czy pracownika:
• nie otwieraj drzwi do domu, mieszkania osobom nieznanym;
• skontaktuj się ze znaną Ci osobą bliską i potwierdź autentyczność informacji np. prośby o pieniądze;
• powiedz, że nie masz pieniędzy w domu i poproś o kontakt w późniejszym czasie;
• natychmiast powiadom Policję, kiedy ktoś próbuje Cię oszukać;
• w przypadku niezapowiedzianej wizyty np. przedstawicieli administracji, instalatorów, fachowców wykonujących drobne remonty, legitymuj te osoby prosząc o okazanie legitymacji służbowej i dokumentu potwierdzającego tożsamość - jeżeli masz wątpliwości umów się na późniejszy termin, kiedy nie będziesz już w domu sam;
• nie przechowuj pieniędzy w szafach, skarpetach, garnkach - w ten sposób narażasz swój majątek na utratę;
• załóż konto bankowe, to bezpieczniejsze miejsce przechowywania pieniędzy.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. (47) 87 51-486