Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wałbrzych

Wałbrzyscy policjanci przypominają o dokładnym zabezpieczaniu ogródków, a także piwnic i komórek. Często znajdujące się tam cenne przedmioty, np. rowery czy elektronarzędzia, są w zainteresowaniu przestępców, którzy kradną to co można później łatwo sprzedać. Zachowując czujność i ograniczone zaufanie do osób obcych przebywających w rejonach ogrodów działkowych, a także na klatkach schodowych, możemy ustrzec się przed włamaniem do altanek, pomieszczeń piwnicznych oraz komórek.

Altanka ogrodowa, piwnica, czy komórka to miejsca, do których często włamują się złodzieje, gdyż są ona słabo zabezpieczone. Dlatego przypominamy i radzimy, jak uchronić swoje mienie i odpowiednio zabezpieczyć obiekty gospodarcze przed włamaniem i dewastacją.
 


 

Zawsze zamykajmy drzwi wejściowe do budynku. Jeżeli zamek w drzwiach wejściowych jest zepsuty lub po prostu go nie ma, nie czekajmy aż inny sąsiad zadzwoni do spółdzielni, czy poinformuje członków wspólnoty. Zróbmy to my. Nie przekazujmy klucza od wejścia do pomieszczeń piwnicznych, czy komórek osobom postronnym, ponieważ może on trafić w niepowołane ręce i zostać dorobiony celem łatwiejszego dostępu do nich w ramach planowanego włamania.  Własne drzwi od piwnicy i komórki zabezpieczmy odpowiednim zamkiem lub kłódką. Jeżeli posiadamy w pomieszczeniu piwnicznym, czy komórce skrzydło okienne wychodzące na podwórze, pamiętajmy aby zawsze było zamknięte podczas naszej nieobecności i najlepiej zabezpieczone kratami. Jeżeli mamy możliwość, wartościowe przedmioty - np. rower - przytwierdźmy na stałe do ściany łańcuchem, zawsze to utrudnienie dla złodzieja.
 

Na zdjęciu uszkodzone drzwi altanki.
 

Natomiast aby nasza działka nie była narażona na dewastację oraz kradzież pamiętajmy, by nie zostawiać w altankach przedmiotów wartościowych bez nadzoru, takich jak kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe. Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania.
 

Na zdjęciu jedna z obrabowanych działek.
 

Zadbajmy o bezpieczeństwo na działkach wspólnie z sąsiadami. Podczas ich nieobecności sprawdzajmy, czy nie doszło u nich do kradzieży, a w sytuacjach wątpliwych warto skontaktować się właścicielami. Zwracajmy uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych.  Pytanie "Kogo Pan szuka?" może skutecznie odstraszyć złodzieja. Wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy, że nasza postawa, ostrożność i czujność może okazać się pomocna zarówno dla nas samych jak i dla naszego sąsiada, a także pomoże uchronić nas przed utratą dobytku.
 

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży
tel. 47 87 514 85

Powiązane wiadomości