Odzież robocza a odzież ochronna — co warto o nich wiedzieć?

Odzież robocza i ochronna znajdują zastosowanie podczas wykonywania niektórych, powiązanych z ryzykiem zawodów, sprowadzających się do wykonywania prac fizycznych lub wystawienia na działanie szkodliwych czynników otoczenia. Ich odpowiedni dobór przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo podczas pracy. Co kryje się pod pojęciami odzieży roboczej i ochronnej? Jaką odzież wybrać? Kto jest odpowiedzialny za jej zapewnienie? Odpowiedź można znaleźć poniżej.

Czym jest odzież robocza?

Jak sama nazwa wskazuje, odzież robocza używana jest podczas wykonywania pracy związanej z danym zawodem. Na to, jakie zawody wiążą się z obowiązkiem stosowania odzieży roboczej, wskazują przepisy BHP. Celem stosowania odzieży roboczej jest zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych oraz technologicznych na czas wykonywania obowiązków pracowniczych.

Pojęcie odzieży roboczej należy rozumieć szeroko i obejmować nim nie tylko spodnie, bluzy i kombinezony, ale również obuwie oraz akcesoria, takie jak kaski, okulary ochronne, gogle, czy ochraniacze. Zapewnienie dostępu do odzieży roboczej lub też jej ekwiwalentu spoczywa na barkach pracodawcy.

Czym jest odzież ochronna?

Również rozwinięcie pojęcia odzieży ochronnej wydaje się dosyć intuicyjne. Jej zadaniem jest ochrona przed czynnikami, mogącymi stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pracownika w miejscu pracy. Źródłem owego zagrożenia mogą być warunki atmosferyczne, czynniki mechaniczne, biologiczne, chemiczne, termiczne i inne.

Także w tym przypadku okoliczności, w jakich stosowanie odzieży ochronnej jest wymagane, określają przepisy z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP). Przez odzież ochronną należy rozumieć ubrania, obuwie oraz akcesoria, mające zapewnić bezpieczeństwo pracownika.

Odzież ochronna charakteryzuje się posiadaniem odpowiednich atestów, wskazujących na spełnianie przez nią standardów bezpieczeństwa. Są one różne dla różnych rodzajów zagrożeń. Dlatego też spotkać się można z odzieżą ochronną dedykowaną określonym dziedzinom działalności.

Rodzaje odzieży roboczej

Dostępnych rodzajów odzieży roboczej, jest tyle, ile zawodów, w których jest stosowana. Wyróżnić więc można odzież dedykowaną wykonywaniu zawodu lekarza, mechanika, budowlańca, ogrodnika itd.

Klasyfikacji można dokonać w również w oparciu o cechę stosowalności odzieży roboczej na poszczególnych elementach ludzkiego ciała. Na tej podstawie można wskazać na bluzy, koszule, spodnie, kombinezony, ale również obuwie i liczne akcesoria.

Odzież roboczą można też różnicować w zakresie wykorzystanego do jej produkcji materiału. Sugeruje się wybór odzieży bawełnianej, charakteryzującej się dużą higroskopijnością i przewiewnością, z ewentualnymi domieszkami innych tkanin, wedle potrzeb konkretnej profesji.

Rodzaje odzieży ochronnej

Również w tym przypadku odzież można kategoryzować w zależności od jej przeznaczenia, ale przede wszystkim  —  rodzaju występujących w otoczeniu pracy zagrożeń. Wyróżnić więc można np. odzież chroniącą przed warunkami atmosferycznymi, mechanicznymi obrażeniami, czynnikami chemicznymi, biologicznymi lub szkodliwym promieniowaniem.

Poszczególne elementy odzieży oraz dobór materiałów, z jakich jest ona wykonywana, uwarunkowane są rodzajem zagrożeń występujących w miejscu pracy.

Dodatkowe informacje: BHP Nawigator oferuje wszystkie rodzaje odzieży roboczej - sprawdź pełen asortyment