Wyśmienite sushi to nie wszystko. Kuchnia japońska smaczna i zdrowa

W dobie globalizacji zyskaliśmy łatwy dostęp do kuchni z różnych stron świata. W obrębie naszych miast powstają lokale gastronomiczne serwujące wykwintne dania włoskie, francuskie, tureckie czy chińskie. Sporą popularnością cieszy się kuchnia japońska. W Polsce kojarzona jest z sushi, ale wybór dań jest znacznie szerszy. Jeśli chcesz poznać bliżej specyfikę kuchni dalekowschodniej, to zostań tu przez chwilkę. Nie zawiedziesz się, a ponadto dowiesz się jakie dania cieszą się popularnością w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Specyfika kuchni japońskiej

Dla przeciętnego Europejczyka kuchnia japońska to przede wszystkim sushi. Wpisuje się to w nawyki żywieniowe Japończyków. Kuchnia w Japonii cechuje się wykorzystaniem warzyw i owoców morza. Mięsa jedzą zdecydowanie mniej niż mieszkańcy Europy i USA. Warto zaznaczyć, iż stamtąd pochodzi najdroższa wołowina na świecie, Kobe. Skąd bierze się zamiłowanie japońskich kucharzy do serwowania dań z ryb i owoców morza? Otóż Japonia otoczona zewsząd wodami Oceanu Spokojnego ma otwarty dostęp do wymienionych składników. Szeroki dostęp do świeżych składników przyczynił się do wykorzystania ich w tradycyjnej kuchni. Japończycy skrupulatnie pilnują odpowiedniej konwencji przygotowywania potraw. Każde danie musi wyglądać apetycznie. Kuchnia japońska to oprócz owoców morza również bogactwo różnorodnych przypraw. Dominuje chrzan wasabi, miso, czy sos sojowy podawany prawie do każdej potrawy. Tutaj ciekawostka, Japończycy produkują cukierki o smaku sosu sojowego. Przeciętny japoński posiłek składa się z pięciu dań podawanych jednocześnie. Są to danie główne, zupa i trzy przystawki. Oczywiście podobnie, jak wszędzie indziej jada tam się klasycznie śniadanie, obiad i kolację. Specyfika kultury żywienia w Japonii sprawia, że jej mieszkańcy uchodzą za jednych z najzdrowszych ludzi na świecie. Rzadko spotykana jest tam otyłość i problemy z cholesterolem. Japończycy cieszą się również długowiecznością.

Sushi to nie wszystko

Myśląc o Japonii, prawie zawsze obok samurajów i bajek anime pojawi się sushi. Dania charakterystyczne dla Kraju Kwitnącej Wiśni to nie tylko specyficznie podana ryba. Poniżej wymienimy kilka elementarnych potraw kuchni japońskiej.

  • Mochi. Jest wielce prawdopodobne drogi czytelniku, że nie spotkałeś się jak dotąd z tą nazwą. Mochi jest wręcz sztandarowym przykładem kuchni orientalnej. Japończycy zwykli przygotowywać to danie z okazji Nowego Roku. Czym ono jest i jak się je przygotowuje? Są to kluseczki nadziewane czerwoną fasolą lub pastą z truskawek. Przyrządza się je za pomocą kombinacji klejącego ryżu i mąki ryżowej. Po ich wykonaniu obtacza je się w czarnym sezamie.
  • Pasta Miso. Wspomnieliśmy o niej przy okazji opisania specyfiki kuchni japońskiej. Jest dodatkiem podawanym do rozmaitych potraw, i to dodatkiem bardzo zdrowym, bo zawierającym masę wartości odżywczych. Przyrządza się ją ze sfermentowanej soi, drożdży, soli i ryżu.
  • Sushi. Tak, tak, sushi jako potrawa zrobiła ogromną karierę i stanowi niejako wizytówkę Japonii za granicą. W rozmaitych lokalach gastronomicznych można zamówić to nieprzyzwoicie pyszne danie. Jeśli masz zatem apetyt na sushi w Warszawie, możesz odwiedzić którąś z restauracji serwujących dania kuchni orientalnej. Wróćmy do tematu. W jaki sposób robi się to danie i z czym się je serwuje? Przeważnie wykonuje się je z ryżu gotowanego z dodatkiem octu, cukru, soli i często z wodorostami nori, warzyw, a także oczywiście ryb. Japończycy serwują je z wasabi i tradycyjnie z sosem sojowym.
  • Sake. To napój alkoholowy charakterystyczny dla Japonii. Jest to napój wysokoprocentowy powstały na bazie sfermentowanego ryżu. W Kraju Kwitnącej Wiśni używa się zupełnie innej nazwy na określenie tego napoju i brzmi ona nihonsu.
  • Udon. Pod nazwą tą kryje się gruby makaron serwowany z bulionem, mięsem i warzywami. Często spotykany jest w wersji bardzo pikantnej. Stanowi to nie lada gratkę dla miłośników wyrazistych smaków.
  • Khao pad. Japończycy rozumieją przez to smażony ryż.