W związku z ostatnimi zatrzymaniami kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu, dzisiaj wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego od godzin porannych prowadzą działania „Trzeźwość”. Funkcjonariusze przypominają, że nie ma przyzwolenia na jazdę w stanie nietrzeźwości, a akcje prewencyjno-kontrolne w tym zakresie będą prowadzone praktycznie codziennie.

Akcje „Trzeźwy poranek”, „Trzeźwy wieczór”, „Alkohol i narkotyki”, czy też „Niebezpieczne promile” mają na celu eliminowanie zagrożeń związanych z jazdą przez nieodpowiedzialnych, pijanych kierowców. Wałbrzyscy policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, aby nie wsiadali za kierownice swoich pojazdów, jeżeli wcześniej spożywali alkohol.

A my kierującym przypominamy o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu:

  • jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł lub aresztem do 14 dni, a także zakazem prowadzenia pojazdów,
  • jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna,
  • jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży