Dolnośląscy policjanci po raz kolejny przypominają o ważnych zmianach w przepisach ruchu drogowego, które zaczęły obowiązywać 1 czerwca 2021 r. Wraz z wejściem w życie już drugiej w tym roku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, istotnie zmieniły się m.in. zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych. Nowe obowiązki i zakazy dotyczą zarówno osób pieszych, jak również kierowców. Przedstawiamy najważniejsze z wprowadzonych zmian, aby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł się z nimi zapoznać. Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z konieczności stosowania się do nich.

1 czerwiec bieżącego roku był kolejną ważną datą dla wszystkich uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach. W tym dniu zaczęły obowiązywać nowe przepisy wprowadzone za sprawą już drugiej w tym roku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dolnośląscy policjanci od dłuższego czasu informowali o wprowadzanych zmianach w przepisach, objaśniając, co dokładnie się zmieni dla każdego użytkownika dróg, niezależnie czy porusza się on pieszo, jeździ rowerem, autem czy choćby hulajnogą. Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z konieczności stosowania się do nich.

Dla tych użytkowników dróg, którzy jeszcze nie wiedzą, co się zmieniło w przepisach z początkiem czerwca bieżącego roku, przedstawiamy poniżej opis wprowadzonych zmian.

1 czerwca 2021 roku obowiązywać zaczęły poszczególne przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenia dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenia konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

PIESI

Pierwszeństwo pieszych w obrębie przejścia dla pieszych: pieszy również WCHODZĄC na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także WCHODZĄCY na nie ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych: zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

KIERUJĄCY

Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Wprowadzenie minimalnego odstępu między pojazdami poruszającymi się po autostradzie lub drodze ekspresowej: kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową obowiązany jest zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określony został jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory: prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym od 1.06.2021 roku wynosi 50 km/h – brak jest dotychczasowego rozróżnienia dopuszczalnej prędkości w zależności od godziny (między 23:00 a 05:00 prędkość ta była podwyższona do 60km/h). Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi nadal 20 km/h.

Jak widać zmian jest dużo i to już ostatni dzwonek, aby zaznajomić się z nimi wszystkimi oraz wprowadzić je do swojej codziennej praktyki. Pamiętajmy, że od momentu wejścia w życie nowych regulacji prawnych, ich respektowanie jest weryfikowane przez policjantów pełniących służbę na drogach naszego województwa. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do nich, dlatego warto jak najszybciej skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi zmianami.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu