W miniony piątek w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim w godzinach popołudniowych odbyły się działania „Motocyklista”. Policjanci sprawdzali, czy między innymi kierujący jednośladami stosują się do przepisów. W tym dniu w godzinach od 14 do 22 funkcjonariusze skontrolowali blisko 40 użytkowników dróg, w tym właśnie 13 motocyklistów.

Policjanci ruchu drogowego przez kilka godzin popołudniowych i wieczornych skontrolowali 37 pojazdów, w tym 13 motocykli. Mundurowi ujawnili 21 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Podczas samej akcji nie zatrzymali tych, którzy znajdowaliby się pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze przypominają, że motocyklista lub osoba przewożona takim pojazdem obowiązani są używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, chyba że motocykl fabrycznie wyposażonych jest w pasy bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o obowiązku przewożenia na miejscu pasażera osoby trzeźwej. Za złamanie przepisu można zostać ukaranym mandatem karnym w kwocie 150 złotych. Nie dotyczy to oczywiście motocykla z wózkiem bocznym.

Użytkownicy jednośladów powinni także pamiętać o przestrzeganiu dozwolonej prędkości i pamiętać, że są w pewien sposób niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a w trakcie zdarzenia nie trudno u nich o poważne obrażenia ciała. Od początku do połowy tego roku w naszym regionie policjanci odnotowali trzy wypadki z udziałem motocyklistów. Nie było osób zabitych, dwóch kierujących zostało natomiast rannych.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży