Pomimo cyklicznie prowadzonych działań profilaktycznych, informacyjnych i prewencyjno-kontrolnych oraz ciągłych apeli wałbrzyskich policjantów ruchu drogowego, wczoraj w Strudze na drodze prowadzącej do Lubomina doszło do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Około godziny 15:00 podczas zderzyły się trzy samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na szczęście nic poważnego jej się nie stało. Wszyscy kierujący byli trzeźwi.

Z ustaleń wałbrzyskich policjantów ruchu drogowego wynika, że 36-letnia mieszkanka Jeleniej Góry, w wyniku nieprawidłowego manewru wymijania, kierowanym przez siebie samochodem zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z jadącą prawidłowo z przeciwnego kierunku innym pojazdem 42-letnią poznanianką. Siłą bezwładności samochód poszkodowanej uderzył jeszcze w trzeci z pojazdów kierowany przez 32-letniego mieszkańca powiatu kamiennogórskiego. Jedna z kierujących trafiła do szpitala. Na szczęście z niegroźnymi dla życia obrażeniami ciała. Ruch w tym miejscu przez kilkadziesiąt minut był utrudniony. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne rozbitych pojazdów.

W związku z tym zdarzeniem apelujemy po raz kolejny do osób prowadzących różnego typu pojazdy o zachowanie ostrożności na drogach. Pamiętajmy, aby wyprzedzać tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem, tak jak w podanym powyżej przypadku. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej. Pamiętajmy, aby w podróż samochodem, szczególnie w dłuższe trasy, zawsze wybierać się wypoczętym.

Wszystkim przypominamy także inne ważne przepisy Kodeksu drogowego. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, pomimo ostatniej zmiany przepisów wciąż jest niedozwolone.

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów natomiast jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Należy także pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Kierującemu rowerem zabrania się natomiast:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
  • czepiania się pojazdów.

Apelujemy także do motocyklistów, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie w skutkach. Użytkownicy samochodów natomiast przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy powinni zachować ostrożność i za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obie strony mają oczywiście obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

Pamiętajmy także, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży