Oszuści wykorzystują wszystkie możliwe sytuacje aby wyłudzić dane do kont bankowych, dlatego apelujemy o wzmożoną czujność także podczas trwającego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Apel kierujemy głównie do seniorów, których ufność mogą wykorzystać oszuści. Warto te ostrzeżenia przekazać naszym bliskim aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

1 kwietnia w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samospis internetowy. Metodą uzupełniającą jest wywiad telefoniczny. Natomiast od 23 czerwca w uzasadnionych przypadkach do naszych drzwi może zapukać rachmistrz terenowy. Aby mieć pewność, że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, musimy wiedzieć, jak zweryfikować jego tożsamość.

Pamiętajmy, aby żadnym wypadku nie podawać informacji dotyczących dochodów, stanu konta czy nazwy banku. Rachmistrz nie będzie też pytał o numer dowodu osobistego. Rachmistrz może do Ciebie zadzwonić z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Przypominamy!

  • w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku w którym przechowujemy pieniądze;
  • rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer;
  • rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne;
  • rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania;
  • tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99;
  • w razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie podawać informacji dotyczących dochodów, stanu oraz numeru konta, czy też nazwy banku, w którym trzymamy oszczędności. Rachmistrz nie będzie on nas pytał o numer dowodu osobistego, o wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS-u, ani też tej prywatnej.

Pamiętajmy także, że rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Dla wszystkich są one takie same, nie są różnicowane pod jakimkolwiek względem. Pamiętajmy, aby w przypadku wątpliwości przerwać wywiad, czy to telefoniczny, czy osobisty, spisać dane rachmistrza i skontaktować się z najbliższym urzędem gminy lub urzędem statystycznym. Pamiętajmy również, że za przeprowadzenie spisu nie jest pobierana żadna opłata. Jeśli więc osoba podająca się za rachmistrza spisowego, poprosi nas dokonanie opłaty – możemy być pewni, że to działanie oszusta, który chce wyłudzić pieniądze.

Apelujemy więc do Państwa o ostrożność i rozsądek. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń próby oszustwa, prosimy o powiadomienie Policji poprzez numer alarmowy 112.

Oto wzór legitymacji rachmistrza:

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży