Fotowoltaika - ostatnie miesiące preferencyjnych warunków?

Fotowoltaika od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Możliwość samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej jest znakomitą alternatywą dla rosnących cen prądu. Od początku 2022 roku zmianie ulegają przepisy, dzięki którym odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych stracą na opłacalności. Czy to ostatnia szansa na darmowy prąd dla gospodarstw domowych?

Co zmieni się w 2022 roku?

W tej chwili zasady rozliczania energii wyprodukowanej przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne są proste. To, co uda nam się wyprodukować, a czego nie uda się zużyć, oddajemy do zakładu energetycznego. Energię tą możemy sobie niejako odebrać w ciągu następnych 365 dni(tracimy jedynie 20%). Sprawia to, że nadmiar wyprodukowanej energii w miesiącach letnich, z powodzeniem wykorzystać możemy zimą.

Tak skonstruowane przepisy sprawiają, że przydomowa instalacja powinna zwrócić się w około 7 lat.

Od nowego roku sprawa będzie wyglądać nieco inaczej. Wyprodukowaną w słoneczne miesiące energię sprzedamy do zakładu energetycznego za nieco ponad 20 groszy. Zimą oraz w porze nocnej będziemy zmuszenie do odkupu tejże energii. Sęk w tym, że ten sam prąd kosztować będzie nas nie 20 a ponad 60 groszy za kWh!

To ogromna różnica, która sprawi, że wydłużeniu ulegnie czas zwrotu całej inwestycji. Potrzebne do magazynowania energii akumulatory to spory wydatek, który nie każdemu będzie się opłacał.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź kontakt z 4oze.pl - dowiedz się wio dofinansowaniu do paneli fotowoltaicznych?

Czy instalacje fotowoltaiczne przestały się opłacać?

Nikt z tych rzeczy. Przepisy wchodzą w życie dopiero od następnego roku. Każda odebrana instalacja i podpisana umowa z dostawcą energii, zobowiąże go do zapewniania nam dotychczasowych warunków przez okres 15 lat od jej podpisania. To sprawia, że popularność fotowoltaiki jeszcze bardziej wzrosła w ostatnich miesiącach.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się nad własną instalacją, jest wykonanie jej w najbliższych kilku miesiącach. Jeśli skorzystamy z różnych form dotacji takich jak program "Mój prąd" i odpis podatkowy, może okazać się, że nawet po skorzystaniu kredytu z RRSO 7%, rata spłaty nie przekroczy miesięcznego faktury dla naszego aktualnego dostawcy.

Obecnie każda osoba ma możliwość otrzymania 3000 zł zwrotu kosztów instalacji w programie "Mój prąd". Fotowoltaika o mocy 4-5 kw to koszt około 20 000 zł. Korzystając zarówno z odpisu podatkowego, jak i dotacji, możemy zaoszczędzić nawet 6 000 zł! Wszystko to sprawia, że wiele osób robi wszystko, by zakończyć inwestycję przed końcem 2021 roku.

Cały czas nie jest pewne, w jaki sposób zmiany w przepisach wpłynął na branżę fotowoltaiki. Średni koszt zakupu akumulatorów, które można wykorzystać to gromadzenia wyprodukowanego prądu i korzystania z niego po zmroku to około 10 000 zł. Nie sprawi to z automatu, że fotowoltaika przestanie być opłacalna. Bez wątpienia zdecydowanie wydłuży czas zwrotu i będzie czynnikiem zniechęcającym dla wielu inwestorów. Jeśli rząd wstrzyma finansowanie w postaci dotacji spora część z nich, zamiast tworzyć domowe elektrownie, będzie korzystać z oferty dotychczasowych operatorów.