W okresie jesienno-zimowym słońce później wstaje, ale i wcześniej zachodzi za horyzontem, dlatego też policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu rozpoczęli wczoraj realizację działań prewencyjnych „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. W ramach akcji funkcjonariusze będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, ze szczególnym uwzględnieniem oświetlenia zewnętrznego pojazdów. Chodzi przecież o bezpieczeństwo kierujących oraz niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W okresie jesienno-zimowym niesprzyjająca aura oraz wcześnie zapadający zmrok niekorzystnie wpływają na proces widzenia, co realnie przyczynia się do pogorszenia bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w relacji pieszy - pojazd. Dlatego niezmiernie ważnym elementem jest zadbanie o prawidłowe oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Pamiętajmy, że wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą skutkować m.in. niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych, a to może być przyczyną poważnych wypadków drogowych. Dlatego właśnie mundurowi w okresie jesienno-zimowym zintensyfikują kontrole drogowe w zakresie oświetlenia zewnętrznego pojazdów, pod kątem prawidłowości ich używania, w odniesieniu do panujących warunków atmosferycznych i zgodności z przepisami Kodeksu drogowego.

Pamiętajmy, że ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia pojazdu tj. żarówek, lamp oraz ustawienia świateł. Przypomnijmy kilka podstawowych zasad związanych ze światłami:

  1. Lampy powinny być sprawne i czyste. Należy je systematycznie przecierać lub po prostu umyć samochód. Łatwo się zorientować, kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu - jeśli są zabrudzone poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, to światła na pewno też.
  2. Wszystkie żarówki powinny się świecić. Najlepiej wymieniać żarówki parami bowiem, gdy jedna się przepali, druga prawdopodobnie wkrótce też będzie niesprawna. Poza tym światła żarówki po długim okresie świecenia mogą słabnąć, więc w przypadku wymiany tylko jednej żarówki będą świecić z różnym natężeniem.
  3. W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych. Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można je wymienić za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Potrzebna informacja zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.
  4. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony, dlatego zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania. Pamiętajmy, w warunkach ograniczonej widoczności, wyprzedzamy inny pojazd tylko wtedy, gdy widzimy drogę wystarczająco daleko.
  5. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione. Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach) oraz sprawdzać okresowo. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę trzeba naprawić.

Informujemy, że na terenie Polski blisko 1300 stacji kontroli pojazdów zadeklarowało współpracę w ramach działań „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Wśród nich jest 27 punktów na Dolnym Śląsku. W najbliższą sobotę 23 października oraz 6 i 20 listopada, a także 4 grudnia w Wałbrzychu w godzinach od 8:00 do 18:00 będzie można bezpłatnie sprawdzić oświetlenie zewnętrzne pojazdów na stacji diagniostycznej Speed Car mającej swoją siedzibę przy ul. Kolejowej 2, tel. 501 752 348.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży

Film Wideo Twoje światła twoje bezpieczeństwo.

Opis filmu: Wideo Twoje światła twoje bezpieczeństwo.

Pobierz plik Wideo Twoje światła twoje bezpieczeństwo. (format mp4 - rozmiar 1017.93 KB)

Pliki do pobrania

  • 1.49 MB
    Wykaz stacji diagnostycznych w całej Polsce biorących udział w akcji.