Już jutro (24 października) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przeprowadzą na terenie naszego miasta oraz powiatu wałbrzyskiego działania „Truck & Bus”. Akcja ma na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie autobusów i samochodów ciężarowych. Funkcjonariusze sprawdzą także, czy przewoźnicy oraz sami kierujący przestrzegają przepisów związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w Polsce.

Funkcjonariusze sprawdzą, czy kierujący przestrzegają przepisów związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy, m. in. skontrolują czas pracy kierowców, sposób przewożenia ładunków oraz stan techniczny pojazdów. Chodzi m.in. o oświetlenie zewnętrzne, układ hamulcowy, ogumienie, właściwe oznaczenie i zastosowanie wyjść awaryjnych w autobusach, dodatkowe wyposażenie, które powinno znajdować się w pojazdach, stan szyb, sprawność wycieraczek, a także czy w pojazdach nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych.

Oczywiście funkcjonariusze funkcjonariusze z uwagą będą przyglądać się również pasażerom autobusów i zwrócą uwagę, czy stosują się oni do tego rozporządzenia zakrywając usta i nos maseczkami w trakcie pobytu w nich. Mundurowi sprawdzą także stan trzeźwości kierujących oraz stosowanie się przez nich do znaków i sygnałów drogowych.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży