Wczoraj z samego rana na terenie Starego Julianowa policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przyprowadzili kolejne już w tym roku działania pod kryptonimem „Trzeźwy poranek”. W trakcie akcji funkcjonariusze ponownie nie ujawnili osób kierujących pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że od pierwszego stycznia obowiązują zmiany w przepisach w tym zakresie i w przypadku wykroczeń wzrosły kary za popełnienie tego typu czynów.

Akcje kontrolno-prewencyjne „Trzeźwy poranek” mają na celu wyeliminowanie nieodpowiedzialnych kierujących, którzy jazdą w stanie nietrzeźwości stwarzają zagrożenie dla innych uczestników dróg. W czwartek działania wzmożone tym razem odbyły się w godzinach od 5:00 do 9:00 na drodze wojewódzkiej w Starym Julianowie. Mundurowi przebadali łącznie 231 użytkowników dróg. Wszyscy kontrolowani byli trzeźwi.

A my kierującym po raz kolejny przypominamy o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu, w tym również zmianach jakie zostały zastosowane przez ustawodawcę na początku tego roku:

  1. Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
  2. Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  3. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  4. Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
  5. Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom Marcin Świeży