Wałbrzyscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, a przy tym złodziejami, którzy praktycznie codziennie próbują okradać osoby starsze. Dzięki prowadzonym przez wałbrzyskich funkcjonariuszy akcjom profilaktycznym w większości przypadków udaje się temu procederowi zapobiec. Wczoraj jednak złodzieje dokonali procederu przestępczego "na pracownika wodociągów", wykradając z mieszkania 92-latki gotówkę w kwocie 4600 złotych.

Pomimo iż kampania informacyjna prowadzona jest przez Policję w całej Polsce na szeroką skalę, co jakiś czas złodziejom udaje się okraść starsze osoby. Taka sytuacja miała miejsce w wczoraj w godzinach popołudniowych na Podzamczu. Pod pozorem sprawdzenia licznika kobieta w wieku około 30 lat dokonała kradzieży gotówki, powodując straty na szkodę 92-letniej mieszkanki naszego miasta. Obecnie trwają policyjne czynności mające na celu ustalenie sprawcy tego przestępstwa.

Jako policjanci po raz kolejny zwracamy się z apelem do mieszkańców Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego, którzy mają w rodzinach osoby starsze. Pamiętajmy, że sprawcy mogą osobiście zapukać do drzwi naszych rodziców, bądź dziadków, podając się za pracowników gazowni, wodociągów lub każdej innej firmy. Przypomnijmy osobom starszym co zrobić, aby nie dać się oszukać?

  • Należy spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno.
  • Jeżeli nie znamy osoby znajdującej się po drugiej stronie, nie otwieramy drzwi lub otwieramy je w sposób bezpieczny - w przypadku posiadania tzw. zasuwki.
  • Pytamy o cel wizyty oraz prosimy o pokazanie dowodu tożsamości i legitymacji służbowej lub identyfikatora.
  • W przypadku wątpliwości ustalamy inny termin wizyty, a sami mamy czas na potwierdzenie w firmie, czy osoba, która podaje się za pracownika w ogóle widnieje w spisie ewidencyjnym przedsiębiorstwa.
  • Jeżeli już decydujemy się na wpuszczenie pracownika lub pracowników, w takiej sytuacji nigdy nie bądźmy sami w mieszkaniu, tak aby cały czas można było kontrolować osoby, które nas odwiedziły.
  • Jeżeli jest to możliwe, pieniądze trzymajmy na kontach bankowych, ale wtedy też przy korzystaniu z internetu, należy zachować ostrożność.

Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić osoby starsze przed utratą swoich oszczędności. Dlatego nie zostawiajmy ich samych z tymi problemami. Rozmawiajmy z rodzicami i dziadkami na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy. Oszuści i złodzieje są bezwzględni, dlatego bardzo ważne jest, aby przy każdych tego typu podejrzanych odwiedzinach, od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy policji 112 lub udać się do najbliższej jednostki Policji.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży

Pliki do pobrania

  • 105.08 KB
    Opis plakatu