Wczorajsze popołudnie oraz wieczór to niestety kolejne wypadki z udziałem pieszych. Do pierwszego ze zdarzeń doszło w dzielnicy Piaskowa Góra, do kolejnego natomiast na Szczawienku. Jedna z potrąconych osób z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Oboje kierujący w trakcie wykonywanych przez mundurowych czynności utracili prawa jazdy. W związku z tymi potrąceniami policjanci kolejny raz apelują do uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na styku pieszy - pojazd.

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin na naszym terenie mieliśmy dwa poważnie wyglądające zdarzenia z udziałem pieszych. Do pierwszego z nich doszło we wtorek po godzinie 14:00 na Piaskowej Górze. Skręcający samochodem osobowym z ul. Kusocińskiego w drogę poprzeczną 67-letni wałbrzyszanin nie udzielił pierwszeństwa przejazdu przechodzącej przez jezdnię 58-latce. Wałbrzyszanka trafiła do szpitala, jednak w tym przypadku obrażenia nie zagrażały jej życiu. Kierujący z związku z doprowadzeniem do wypadku utracił uprawnienia do kierowania pojazdami. Oboje uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Wieczorne zdarzenie w dzielnicy Szczawienko miało już jednak dużo gorsze skutki. Jadąca ul. Stacyjną w kierunku ul. Wrocławskiej 23-letnia kierująca samochodem osobowym nie zauważyła przechodzącego przez jezdnię 24-latka i potrąciła go. Funkcjonariusze ruchu drogowego również zatrzymali wałbrzyszance prawo jazdy. Kobieta była trzeźwa. Niestety nieprzytomny mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Mundurowi zlecili w placówce medycznej pobranie krwi do badań laboratoryjnych na zawartość alkoholu w organizmie pieszego.

Dalsze prowadzone postępowania wykażą pełne okoliczności obu tych zdarzeń. Policjanci po raz kolejny przypominają, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, czy skrzyżowania zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są właśnie głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy po raz kolejny także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd - także na przejściu dla pieszych - jest niedozwolone.

Przypominamy również, że wczoraj funkcjonariusze przeprowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” szczególną uwagę zwracając na wykroczenia związane z tym zagadnieniem. Funkcjonariusze ujawnili dwadzieścia dwa naruszenia przepisów. Cztery dotyczyły nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych, jedno nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną, a siedemnaście przekroczenia prędkości w rejonach przejść dla pieszych.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży