Aukcje obrazów. Co warto wiedzieć, sprzedając obraz na aukcji?

Decyzja o sprzedaży obrazu na aukcji może nie być łatwa, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia współpracy z domami aukcyjnymi. Jednak przekazanie dzieła sztuki na aukcje obrazów, wcale nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Przygotowanie aukcji obrazów

Wiele osób zastanawia się, z jakim wyprzedzeniem powinno zgłosić swój obraz do licytacji. Terminy zależą od poszczególnych domów aukcyjnych, ale najczęściej wahają się od 1 do 3 miesięcy. To czas potrzebny na ustalenie autorstwa obrazu (jeśli nie jest znane), sfotografowanie go, uzyskanie dokumentów potwierdzających autentyczność, wycenę oraz przygotowanie katalogów. Choć aukcje obrazów trwają najczęściej 1-2 godziny, poprzedza je zwykle kilkutygodniowy okres prezentacji dzieła potencjalnym nabywcom w domu aukcyjnym lub showroomie.

Jakie obrazy są obecnie najbardziej pożądane? Na polskim rynku sztuki największą popularnością cieszą się prace rodzimych artystów. Stąd jeśli jesteśmy w posiadaniu takiego dzieła sztuki, mamy większe szanse na pomyślność transakcji.

Na co zwrócić uwagę, wystawiając obraz na aukcji?

Dom aukcyjny działa najczęściej na zasadzie komisu i pobiera prowizję od sprzedaży dzieła. Na rynku sztuki działa wiele tego typu podmiotów. Planując sprzedaż obrazu, warto porównać warunki, jakie oferują różne domy, szczególnie wysokość prowizji. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, by umowa była transparentna i w pełni dla nas zrozumiała.

Istotne jest także sprawdzenie terminu, w jakim dany podmiot wypłaci nam nasze należności. W praktyce najczęściej jest to 30 dni po zakończonej aukcji.