Wałbrzyscy policjanci dzisiaj od godzin porannych prowadzą dzisiaj działania ukierunkowane na bezpieczeństwo „Niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Funkcjonariusze szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerów na ruchliwych drogach terenu Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego.

W trakcie akcji funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zwracają szczególną uwagę na zachowanie się kierujących pojazdami w stosunku do pieszych oraz rowerzystów, a także osób korzystających z hulajnóg, czy też deskorolek. Policjanci nadzorują także prawidłowość poruszania się tych uczestników ruchu drogowego po jezdni, chodnikach i drogach dla rowerów oraz sprawdzają, czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych, a także czy stosują się do sygnalizacji świetlnej.

Po raz kolejny przypominamy kierującym. Wyprzedzanie przed, na przejściu dla pieszych lub przejeździe dla rowerów oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc niechronionych uczestników ruchu drogowego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku ich wejścia lub wjazdu na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się i nie korzystać z telefonu komórkowego, w sposób utrudniający obserwowanie tego co dzieje się na drodze. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, wciąż jest niedozwolone.

Pamiętajmy również, że w zeszłym roku zmienione zostały przepisy w Ustawie prawo o ruchu drogowym i wprowadzono trzy nowe definicje dotyczące poruszania się urządzeniami wspomagającymi ruch, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu drogowego. Szczegóły uzyskać można w tym artykule umieszczonym na stronie dolnośląskiej komendy: Już dziś ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży