Wałbrzyscy i głuszyccy policjanci w miniony weekend zatrzymali dwóch rowerzystów, którzy wsiedli na swoje jednoślady pod wpływem alkoholu. Apelujemy do wszystkich użytkowników jednośladów, aby wsiadali na rowery tylko kiedy są trzeźwi, gdyż w innym przypadku może to się zakończyć wypadkiem, nawet śmiertelnym. Przypominamy również, że policjant może skierować sprawę do sądu, a ten orzec w stosunku do kierującego rowerem znajdującego się pod wpływem alkoholu m.in. zakaz kierowania tym środkiem transportu. Każdego sprawcę tego poważnego wykroczenia drogowego czeka także wysoka grzywna.

Pierwszy z mężczyzn zatrzymany został 17 czerwca około godziny 23:00. 29-latek kontrolowany był na ul. 1 Maja w Wałbrzychu przez policjantów z „dwójki”. Badanie wykazało w jego organizmie 0,3 promila alkoholu, dlatego do domu nie wrócił już jednośladem. Otrzymał także mandat karny w kwocie tysiąca złotych.

W niedzielne popołudnie o godzinie 17:00 w ręce policjantów z Komisariatu Policji w Głuszycy wpadł natomiast 39-letni mieszaniec powiatu wałbrzyskiego, który jechał rowerem ulicą Łukasiewicza w Głuszycy. Urządzenie wskazało również 0,3 promila alkoholu w jego organizmie. I jego podróż jednośladem w tym momencie się zakończyła.

Nieodpowiedzialnym kierującym rowerami przypominamy, że kontrola drogowa nie musi zakończyć się na mandacie karnym. W przypadku skierowania przez funkcjonariuszy wniosku do sądu, ten może zastosować karę aresztu, zakaz kierowania jednośladami, a także dużo wyższą grzywnę. Pamiętajmy również, że jako rowerzyści jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każdy - nawet niegroźnie wyglądający wpadek - może zakończyć się poważnym kalectwem, a nawet śmiercią.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek