Wałbrzyscy policjanci każdego dnia podejmują działania mające na celu wyeliminowanie nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego, którzy za kierownice swoich pojazdów wsiadają bez wymaganych uprawnień do kierowania oraz w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze w dniu wczorajszym zatrzymali dwóch kierujących, którzy mieli orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a dodatkowo jeden z nich prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed Sądem.

20 czerwca po godzinie 18:00 policjanci z Ogniwa Wywiadowczego wałbrzyskiej komendy na ul. Wańkowicza w Wałbrzychu zatrzymali na gorącym uczynku 37-letniego mężczyznę, który prowadził pojazd pomimo obowiązującego zakazu wydanego przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu w maju 2022 roku.

Do kolejnego zatrzymania doszło tego samego dnia kilka minut przed północą. Policjanci z wałbrzyskiej drogówki na ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu wyeliminowali z ruchu 32-latka, który prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. Mieszkaniec Wałbrzycha wsiadł za kierownicę mając 1,2 promila alkoholu w organizmie. To jednak nie jedyne przestępstwo jakiego się dopuścił. Nieodpowiedzialny kierowca posiadał również zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Świdnicy na początku 2022 roku.

O ich dalszym losie zadecyduje sąd. Przypominamy, że za jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwości grożą wysokie kary. Poza dotkliwą karą finansową sąd na podstawie Kodeksu karnego może orzec długotrwały zakaz kierowania pojazdami, a nawet zastosować karę pozbawienia wolności do lat 2. Za jazdę pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania pojazdami można trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami. Oczywiście kierujących czeka także wysoka grzywna.

Pamiętajmy!

Nietrzeźwi użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, zawsze możesz poddać się badaniu na własną prośbę w jednostce Policji.

Apelujemy do mieszkańców. Widzisz osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu? Zareaguj! Swoim działaniem możesz uratować jego życie lub zdrowie, tym samym zapobiec tragedii. Wypadki drogowe to dramat zarówno dla rodzin sprawców jak i osób pokrzywdzonych w wypadkach. Wspólnie możemy zrobić wiele, aby zapobiec ludzkim nieszczęściom, spowodowanym skrajnej nieodpowiedzialności, jaką jest kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.

 

Zespół Komunikacji Społecznej

Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek