Wałbrzyscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą na „wnuczka” czy „policjanta”. Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym oraz samotnym.

Pamiętajmy, że oszuści próbują także działań przestępczych udając członków najbliższej rodziny, pracowników wodociągów, gazowni, spółdzielni mieszkaniowych, pracowników ośrodków pomocy społecznych. Przestępcy podają się także za adwokatów, lekarzy orzeczników, policjantów, a nawet prokuratorów.

Dlatego jako policjanci zwracamy się z apelem do mieszkańców Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego, którzy mają w rodzinach osoby starsze!

Informujmy osoby starsze, aby nie wypłacały gotówki, jeżeli mają jakiekolwiek podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści. Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić osoby starsze przed utratą swoich oszczędności, dlatego nie zostawiajmy ich z tym problem samych. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy. Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego.

Pamiętajmy również, że sprawcy mogą osobiście zapukać do drzwi naszych rodziców lub dziadków podając się za pracowników gazowni, wodociągów lub każdej innej firmy. W takim przypadku powinni oni spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno. Jeżeli nie znają osoby lub osób znajdujących się po drugiej stronie, nie powinni otwierać drzwi lub otworzyć je w sposób bezpieczny - w przypadku posiadania tzw zasuwki. Powinni zapytać o cel wizyty oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości i legitymacji służbowej lub identyfikatora. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ustalić inny termin wizyty. Jest wtedy czas na potwierdzenie w firmie, czy osoba, która podaje się za pracownika w ogóle widnieje w spisie ewidencyjnym przedsiębiorstwa.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek