Poza zdarzającymi się co jakiś czas kradzieżami mieszkaniowymi, na terenie naszego miasta oraz powiatu wałbrzyskiego policjanci przyjmują zgłoszenia o włamaniach do obiektów gospodarczych w miejscach, gdzie prowadzone są prace budowlane i remontowe. Przypominamy więc przedsiębiorcom i pracownikom, że warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo firmowego mienia, które często ma dużą wartość. Oto również kilka porad jak się przed złodziejami chronić?

Złodzieje, kiedy tylko jest okazja, kradną pozostawiony bez nadzoru sprzęt - głównie narzędzia i elektronarzędzia. Łupem przestępców padają oczywiście także inne wartościowe przedmioty, które później za dużo mniejszą kwotę, niż ich rynkowa wartość, sprzedają.

Złodzieje najczęściej wykorzystują okazję wtedy, gdy budynki gospodarcze nie są właściwie zabezpieczone albo w ogóle nie zabezpieczone. Pozostawienie przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi i brak dodatkowych zabezpieczeń z pewnością im to ułatwia. Przestępcy oczywiście najczęściej atakują tam, gdzie nie ma kamer monitoringu, teren budowy jest nieoświetlony i nie ma pracownika pilnującego sprzętu w porze nocnej.

Warto czasami więcej zainwestować, aby nic nie stracić. Jak więc ustrzec się przed włamaniem? Dokładnie pozamykajmy obiekty gospodarcze oraz prawidłowo zabezpieczmy cenne rzeczy. Zastosujmy systemy alarmowe w budynkach. Zabezpieczmy drzwi i okna w solidne zamki, nie te najtańsze oraz okratujmy je lub załóżmy rolety antywłamaniowe. Dla włamywaczy cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może ich skutecznie zniechęcić. Pamiętajmy, że zwykła kłódka zabezpieczająca pomieszczenie, czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Zainstalujmy system kamer monitorujących teren i zatrudnijmy pracownika ochrony obiektu.

Pamiętajmy jednak także, by zwróć uwagę na samochody obcych osób, które pojawiają się w rejonie budowy. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują pobliski teren. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadommy Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Warto jest zapobiegać, aniżeli później stracić mienie, którego wartość często sięga kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek