W środę po południu na bocznej drodze osiedlowej w Boguszowie-Gorcach doszło do wypadku z udziałem pieszego. Jeden z uczestników to sześciolatka, która nie pilnowana przez nikogo zza zaparkowanego samochodu wybiegła na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. Młoda mieszkanka Boguszowa-Gorc z obrażeniami ciała nie zagrażającymi jej życiu trafiła do szpitala. Kierujący samochodem osobowym 33-latek był trzeźwy. Trzeźwa była także także matka małoletniej, która przyznała funkcjonariuszom, że na miejscu pojawiała się dopiero po tym jak doszło do wypadku. Policjanci pracujący na miejscu sporządzili dokumentację procesową, która - po zakończeniu postępowania w sprawie - przekazana zostanie do sądu.

Przy okazji tego niebezpiecznego zdarzenia przypominamy, że obowiązkiem opiekunów jest sprawowanie należytego nadzoru nad małoletnimi pociechami. Dbając o bezpieczeństwo na drogach kolejny raz przypominamy także podstawowe zasady poruszania się po nich w odniesieniu do pieszych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, ze przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Za to wykroczenie można otrzymać mandat karny w wysokości 100 złotych. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się i nie korzystać z telefonu komórkowego, w sposób utrudniający obserwowanie tego co dzieje się na drodze. W tym przypadku kara to 300 złotych. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, wciąż jest niedozwolone. W tym ostatnim przypadku może otrzymać mandat karny w kwocie 150 (przejście dla pieszych) lub 200 złotych (poza przejściem dla pieszych). Uwaga! Za wchodzenie przez pieszego na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie grozi również wysoka kara – mandat karny w kwocie 2 tysięcy złotych.

Po raz kolejny przypominamy jednak kilka ważnych kwestii kierującym. Wyprzedzanie przed, na przejściu dla pieszych lub przejeździe dla rowerów oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc niechronionych uczestników ruchu drogowego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku ich wejścia lub wjazdu na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Za tego typu wykroczenia dla kierującego pojazdem mechanicznym przewidziany jest mandat karny w wysokości 1500 złotych. W sytuacji, gdy tego typu naruszenia dokonamy pojazdem innym niż mechaniczny, np. rowerem, czeka nas kara – w zależności od wykroczenia – w kwocie od 50 do 500 złotych.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży