W okresie letnim rowerzyści są częstymi uczestnikami ruchu drogowego. W związku z tym, iż duży odsetek osób poruszających się jednośladami, jeździ nimi pod wpływem alkoholu, policjanci przeprowadzają częste kontrole cyklistów. Dzisiaj w nocy takiego właśnie kierującego zauważyli w centrum miasta policjanci ruchu drogowego. Szybko okazało się, że mężczyzna jest pijany. Miał ponad pół promila alkoholu w organizmie.

39-letni wałbrzyszanin przed godzina czwartą w nocy postanowił wsiąść na rower. Kiedy jadącego niepewnie kierującego jednośladem podczas patrolu zauważyli na ul. Sikorskiego w Wałbrzychu funkcjonariusze, postanowili sprawdzić jego stan trzeźwości. Badanie wykazało, że miał 0,63 promila alkoholu w organizmie. Na tym więc zakończyła się jego podróż rowerem i do domu musiał wrócić pieszo. Ostatecznie otrzymał również mandat karny w wysokości 2,5 tysiąca złotych za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym.

Po raz kolejny przypominamy, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która teraz wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie - tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila - 2,5 tysiąca złotych.

Sprawcy tych powaznych wykroczeń drogowych muszą jednak liczyć się z tym, że mundurowi skierują sprawę do sądu, a wtedy kara finansowa może być dużo wyższa, a sąd dodatkowo orzec zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży