Wałbrzyscy funkcjonariusze oraz policjanci z Boguszowa - Gorc w ciągu ostatnich dwóch dni zatrzymali w naszym mieście oraz regionie dwóch kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że każdy zatrzymany pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną.

W poniedziałek kilka minut po godzinie 23:00 policjanci z Boguszowa - Gorc patrolując okolice na ul. Sienkiewicza postanowili sprawdzić stan trzeźwości kierującego poruszającego się samochodem osobowym. Okazało się, że 29-letni mężczyzna był nietrzeźwy. Miał 1,19 promila tej substancji w organizmie, dlatego jego prawo jazdy zostało zatrzymane przez mundurowych.

Wczorajsze południe to zatrzymany kolejny nieodpowiedzialny kierujący, tym razem przez funkcjonariuszy ruchu drogowego o godzinie 12:00 na ul. Pocztowej w Wałbrzychu 51-letni kierujący samochodem osobowym. Mieszkaniec naszego miasta wydmuchał 0,48 promila alkoholu. W trakcie kontroli utracił uprawnienia dla kierowania pojazdami.

A my kierującym przypominamy o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu:

  • Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
  • Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny np. rower, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
  • Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek