W tym tygodniu policjanci prewencji kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, w ramach współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, zainaugurowali tegoroczny cykl szkoleń przeznaczony dla pracowników tej instytucji. Policjanci opowiadali jak zachować się w sytuacji ataku terrorystycznego - wtargnięcia do budynku użyteczności publicznej napastnika z bronią lub innym niebezpiecznym narzędziem w ręku, czy też podłożenia ładunku wybuchowego. Omówili szczegółowo zasadę 4U, która została jakiś czas temu przygotowana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach „Narodowego Programu Antyterrorystycznego”

W szkoleniach, które odbywają się w siedzibie ZUS-u przy ul. Kasztanowej w Wałbrzychu, udział biorą pracownicy tej instytucji. Do tej pory przeszkolonych zostało już ponad 80 osób.

Funkcjonariusze przedstawiają jak należy zachować się w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego oraz co zrobić, kiedy do budynku wtargnie napastnik z bronią w ręku lub innym niebezpiecznym narzędziem lub też na terenie obiektu znajdzie się pakunek przypominający ładunek wybuchowy. Prezentują zasady z kampanii „4U - uważaj, uciekaj, ukryj się, udaremnij atak”.

Podczas prelekcji przypominają, że należy zwracać uwagę na nienaturalne zdarzenia i zachowania osób. Nigdy nie być obojętnym. Po prostu uważać i informację o zagrożeniu przekazać zawsze poprzez numer alarmowy 112. W przypadku wybuchu lub strzałów nie należy „szukać wrażeń”, a jeżeli to możliwe uciekać i nie wracać na miejsce zdarzenia, a przy tym poinformować mijane osoby o zagrożeniu. Natomiast jeśli ucieczka nie jest możliwa lub jest zbyt niebezpieczna, należy ukryć się, zabarykadować pomieszczenie, wyciszyć telefon i odsunąć się od okien i drzwi. Dopiero kiedy nie można się ukryć ani uciec, należy próbować udaremnić atak, działając przez zaskoczenie i we współpracy z innymi osobami.

Policjanci w trakcie rozmów z pracownikami poruszają oczywiście temat wyposażenia miejsca pracy. Okazuje się, że nie każdy ma świadomość, że nie należy pozostawiać w widocznym miejscu - np. na biurku - nożyczek, czy też innych ostrych przedmiotów, które mogą posłużyć napastnikowi do ataku, a tego typu narzędzia biurowe powinno się trzymać w zamkniętej szufladzie.

Podczas prelekcji nie brakuje także informacji o różnego rodzaju przestępstwach dokonywanych szczególnie na osobach starszych. To właśnie seniorzy bardzo często odwiedzają Zakład Ubezpieczeń Społecznych i dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pracownikami, mogą przecież dowiedzieć się o tym, jak zapobiec oszustwom na tzw. wnuczka, czy policjanta.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży