Funkcjonariusze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego w miniony weekend zatrzymali na ulicach naszego miasta oraz regionu łącznie ośmiu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu - w tym pięciu mężczyzn, którzy jechali drogami publicznymi hulajnogami elektrycznymi, oraz jednego rowerzystę, kierującego ciągnikiem siodłowym i samochodem osobowym. Ostatni z wymienionych miał dodatkowo cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami oraz sądowy zakaz poruszania się pojazdami. Niechlubny rekordzista minionego weekendu tym razem wydmuchał blisko 2,5 promila alkoholu.

Pierwszy z mężczyzn zatrzymany został w czwartek przed godziną 12:00, po tym jak w stanie nietrzeźwości przyjechał do urzędu celnego przy ul. Ludowej w Wałbrzych ciągnikiem siodłowym. 34-latek znajdował się w stanie nietrzeźwości. Wykonane badanie na zawartość alkoholu wykazało, mężczyzna miał 0,65 promila alkoholu w organizmie. W jego przypadku zakończyło się na zatrzymanym prawie jazdy i skierowaniu sprawy do sądu. Mężczyźnie grozi wieloletni zakaz kierowania pojazdami oraz kara dwóch lat pozbawienia wolności.

Drugi z mężczyzn znajdujących się pod wpływem alkoholu wpadł w ręce funkcjonariuszy z Głuszycy w piątek po godzinie 23:00 na ul. Sienkiewicza w tej miejscowości. 34-letni głuszyczanin podczas jazdy rowerem miał w wydychanym powietrzu 0,69 promila tej substancji. Otrzymał grzywnę w postaci 2,5 tysiąca złotych i do domu wrócił pieszo.

W sobotę przed godziną pierwszą w nocy natomiast funkcjonariusze ruchu drogowego zauważyli mężczyznę jadącego ulicą Długą w Wałbrzychu na hulajnodze elektrycznej. Postanowili sprawdzić i jego stan trzeźwości. Okazało się, że wałbrzyszanin znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. 24-latek wydmuchał 0,48 promila. Ostatecznie otrzymał mandat karny w kwocie tysiąca złotych i na hulajnodze dalej nie pojechał.

To nie był jednak koniec działań związanych ze zwalczeniem pijanych uczestników ruchu drogowego z wałbrzyskich ulic. Tego samego dnia po godzinie 20:00 funkcjonariusze prewencji drugiego komisariatu skontrolowali stan trzeźwości mężczyzny kierującego samochodem osobowym. 41-latek z powiatu legnickiego był kompletnie pijany. Miał 2,07 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo posiadał cofnięte, decyzją Prezydenta Miasta Wałbrzycha, uprawnienia do kierowania pojazdami, a także zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez Sąd Rejonowy w Świdnicy. Policjanci sporządzili więc dokumentację, która trafi teraz do sądu. Ten może orzec w stosunku do przestępcy drogowego dożywotni zakaz kierowania pojazdami, a także nawet pięcioletni pobyt za kratami więzienia.

Po godzinie 23:00 w ręce innych policjantów ruchu drogowego wpadł natomiast 21-letni wałbrzyszanin, który jechał hulajnogą elektryczną ul. 11 Listopada w Wałbrzychu. Urządzenie wskazało 2,42 promila alkoholu w jego organizmie. I jego podróż jednośladem w tym momencie się zakończyła. Teraz będzie miał do zapłaty grzywnę w kwocie 2,5 tysiąca złotych.

Niedzielna noc to trzech zatrzymanych nietrzeźwych kierujących hulajnogami. Najpierw - chwilę po północy – ponownie na ul. 11 Listopada w Wałbrzychu w ręce tych samych policjantów "drogówki" wpadł 19-latek, który wydmuchał 0,46 promila alkoholu, a przed godziną pierwszą w nocy ponownie ci sami funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 20 i 54-latka. W tym ostatnim przypadku młodszy z mężczyzn miał 0,78 promila alkoholu w organizmie, a starszy 2,24 promila. Cała trója wałbrzyszan otrzymała karę pieniężną w kwocie 2,5 tysiąca złotych i również ich przygoda z jednośladami dobiegła w tym momencie końca.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi (np. samochodami) muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną, kierujący hulajnogami - tak jak rowerzyści - natomiast z wysoką grzywną, a w przypadku sporządzenia wniosku o ukaranie nawet zakazem kierowania pojazdami. Jako policjanci kolejny raz mówimy stanowcze nie takiemu zachowaniu na drogach, które może się przecież zakończyć poważnym wypadkiem.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży