Do astronomicznej zimy pozostały jeszcze trzy tygodnie. Od kilku już jednak dni temperatura w ciągu dnia utrzymuje się w okolicy zera stopni Celsjusza, a nocą spada poniżej tej granicy. To stwarza potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku oraz tych samotnych. Zagrożenie utraty życia dotyczy szczególnie osób nietrzeźwych, przebywających w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych. Policjanci podczas patroli sprawdzają miejsca zagrożone, w których mogą przebywać bezdomni, a napotkanym osobom udzielają niezbędnej pomocy. Proszą jednak także mieszkańców o sygnały, w każdym przypadku zauważenia osoby narażonej na wychłodzenie i potrzebującej pomocy.

W minioną środę między innymi dzielnicowi drugiego komisariatu dokonywali kontroli głównych ciągów komunikacyjnych, przystanków autobusowych, rejonów marketów oraz opuszczonych terenów przemysłowych. Podczas służby napotkali schorowaną osobę, której udzielili niezbędnej pomocy, m.in kupując z własnych środków ciepłe buty, zimową kurtkę oraz gorący napój. Wskazali także, do jakich placówek może się udać, by otrzymać szerszą pomoc.

Przypominamy, że przy ujemnych temperaturach powietrza bardzo łatwo o tragiczne w skutkach zdarzenie. Dlatego po raz kolejny i zwracamy się do mieszkańców o wsparcie naszych działań. Apelujemy o informowanie o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Być może nasza pomoc przyczyni się do uratowania komuś życia. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.

Przypominamy, że informację o grupowaniu się osób bezdomnych wymagających pomocy można zgłaszać również poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Działania oczywiście mają charakter pomocowy, a na celu przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z utratą życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych życiowo. W trakcie czynności osobom potrzebującym policjanci udzielą informacji, a także pomogą w dotarciu do placówek wspierających osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki. Pononie przedstawiamy wykaz placówek pomocowych, które pomagają bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki na terenie Wałbrzycha, a także powiatu wałbrzyskiego.

Miejsca noclegowe:

  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn –, Wałbrzych ul. Pocztowa 22, tel. 74-847-82-48, tel. całodobowy 74-847-81-26
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet , Wałbrzych ul. Ogrodowa 2a, tel. 74-840-57-72, tel. całodobowy 785-789-842
  • Ogrzewalnia dla Bezdomnych – czynna całą dobę, również dla osób nietrzeźwych, Wałbrzych ul., Grota Roweckiego 3, tel. 883-375-775
  • Stowarzyszanie MONAR-MARKOT – Schronisko dla Osób Bezdomnych, Wałbrzych ul. Moniuszki 109, tel. 74-842-10-06

Jadłodajnie:

  • Jadłodajnia Caritas – 80 posiłków:
  • MOPS Wałbrzych – posiłki wydawane na podstawie decyzji administracyjnej MOPS. Posiłki wydawane są od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 do 14:00:

Inne placówki pomocowe:

  • MOPS Wałbrzych ul. Jana Kilińskiego 1 , tel. 74 664-08-00
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Wałbrzych ul. Wyzwolenia 20-24
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Głuszycy ul. Grunwaldzka 38, tel. 74-845-6343
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedlinie-Zdroju ul. Piastowska 11, tel. 074-845-53-56
  • Ośrodek Pomocy Społecznej Walim ul. Długa 8, tel. 074-845-7650
  • Ośrodek dla osób bezdomnych Jugowice ul. Brata Alberta 12, tel. 663-124-519

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży