Jak długo działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Podejmując decyzję o budowie domu trzeba pamiętać o wielu obowiązkach, jakie się z tym wiążą. Jednym z nich jest zadbanie o właściwe odprowadzanie ze swojej posesji zanieczyszczeń, w tym oczywiście ścieków. Jeśli nie ma się możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, warto postawić na przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest niezwykle wydajnym i oszczędnym rozwiązaniem. Przydomowe oczyszczalnie ścieków znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy nie ma opcji podłączenia się do ogólnego systemu kanalizacyjnego, a jednocześnie nie chcemy budować tradycyjnego szamba. Indywidualna gospodarka ściekowa niesie ze sobą szereg niewątpliwych korzyści, ale rodzi też mnóstwo pytań, m.in. o to jak długo można eksploatować taki system.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - charakterystyka i rodzaje

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, warto dokładniej przyjrzeć się temu, w jaki sposób działają przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz jakie rodzaje wyróżniamy. Każda z oczyszczalni składa się z przewodów doprowadzających oraz odprowadzających, a także zbiornika, który jest z reguły podzielony na komory. To właśnie tam zachodzi proces oczyszczania ścieków, w którym biorą udział bakterie tlenowe oraz beztlenowe, jak i wiele innych mikroorganizmów. Przydomowe oczyszczalnie ścieków można podzielić m.in. na drenażowe, z filtrem piaskowym, gruntowo-roślinne, z osadem czynnym oraz nowoczesne oczyszczalnie ze złożem biologicznym. Każdy z typów ma oczywiście swoje mocne i słabsze strony, ale najistotniejsze jest to, aby wybrać rodzaj, który sprawdzi się w konkretnych warunkach terenowych. 

Jak długo działa przydomowa oczyszczalnia?

Jednym z największych atutów przydomowych oczyszczalni ścieków jest ich długa żywotność. W praktyce bowiem odpowiednio eksploatowana oczyszczalnia może służyć nawet kilkadziesiąt lat, ponieważ niewiele jest elementów, które mogłyby ulec awarii. Ze względu na budowę najdłużej wytrzyma oczyszczalnia biologiczna, a najszybciej zużywa się instalacja z jednokomorowym drenażem rozsączającym, choć nie jest to żadną regułą. Oczywiście, trudno dokonać tutaj dokładnych szacunków, ponieważ na żywotność całego systemu składa się mnóstwo czynników, w tym rodzaj i jakość użytych materiałów, ale też to, jak bardzo dba się o oczyszczalnię. Chodzi tutaj głównie o to, aby nie wlewać do kanalizacji substancji, które mogłyby zatkać drenaż czy też uszkodzić jakikolwiek inny element instalacji.

Czy warto wybudować oczyszczalnię?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z każdym rokiem zyskują na znaczeniu i wszystko wskazuje na to, że nie powinno się to zmienić. Na ich korzyść przemawia wiele atutów, w tym przede wszystkim to, że są bezawaryjne, ekologiczne, tanie w użytkowaniu, wydajne oraz nie trzeba ich obsługiwać (wyjątkiem jest konieczność opróżnienia raz w roku z resztek osadowych). Jeśli więc nie ma możliwości dokonania przyłącza do sieci kanalizacyjnej, przydomowa oczyszczalnia jest świetną alternatywą. Warto więc potraktować jej budowę jako dobrą inwestycję, która szybko się zwróci.