Wychodząc naprzeciw bieżących problemom, z jakimi borykają się uczniowie i nauczyciele, wałbrzyski policjant spotkał się z uczniami klas I-IV Szkoły Podstawowej Fundacji „Clever” w Wałbrzychu. Tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a w najstarzej grupie również odpowiedzialność karnej nieletnich.

Policjanci prowadzą nieustannie intensywne spotkania w szkołach na terenie Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Tematy, które poruszają podczas pogadanek w placówkach oświatowych, dotyczą m.in. bezpieczeństwa na drodze, w domu czy w sieci, zasad korzystania z internetu oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.

15 maja policjant z prewencji kryminalnej wałbrzyskiej komendy sierż. szt. Aleksander Karkosz odwiedził Szkołę Podstawową Fundacji „Clever” w Wałbrzychu, gdzie rozmawiał z uczniami klas I - IV. W trakcie spotkania dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, a także prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak wielką rolę odgrywają odblaski, które niejednokrotnie ratują ludzkie życie.

Policjant przypomniał również w jakich sytuacjach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Oczywiście znały go już wszystkie dzieci, ale od funkcjonariusza jeszcze raz dowiedziały się jak należy mądrze z niego korzystać i w jakich sytuacjach można dzwonić po pomoc. "Musicie go zapamiętać, a przede wszystkim musicie wiedzieć co robić, aby szybko i sprawnie uzyskać pomoc”– mówił uczniom policjant. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani do spotkania z policjantem i podawali wiele przykładów, w których mogą zwrócić się o pomoc przy wykorzystaniu numeru alarmowego 112.

W klasach czwartych funkcjonariusz w przystępny sposób omówił zagadnienia zawarte w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, wyjaśniając czym jest demoralizacja oraz czyn karalny. Policjant podał przykłady przejawów demoralizacji takich jak wagary, wandalizm, ucieczki z domu, picie alkoholu, palenie tytoniu, używanie narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających. Poinformował również uczniów o środkach wychowawczych i poprawczych stosowanych przez sąd wobec nieletnich, którzy wykazują przejawy demoralizacji i dopuszczają się czynów karalnych. Zwrócił także uwagę na to, jakie konsekwencje może ponieść osoba, która popełnia przestępstwa również za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy sms-ów.

Tego rodzaju spotkania, prowadzone przez wałbrzyskich funkcjonariuszy w szkołach, służą poprawie bezpieczeństwa wkraczających powoli w dorosłe życie młodych ludzi.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek