Wałbrzyscy funkcjonariusze prowadząc działania informacyjne oraz prewencyjne po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy co jakiś czas próbują wyłudzić pieniądze od osób starszych. Wczoraj przestępcy zaatakowali ponownie, tym razem dzwoniąc do 86-letniej mieszkanki naszego miasta. Osoby znajdujące się po drugiej stronie słuchawki, a podające się za policjantów, oświadczyły nieświadomej kobiecie, iż jej pieniądze są zagrożone działalnością oszustów i musi je jak najszybciej przekazać funkcjonariuszom pracujących „nad sprawą”. Przypominamy, że policjanci nigdy nie dzwonią w takich sytuacjach do seniorów i nie pobierają od nikogo gotówki! Informujmy o tym osoby starsze, by nie padały ofiarami oszustów.

Niestety 86-letnia mieszkanka Piaskowej Góry to druga w ostatnim czasie osoba przekazała pieniądze w łącznej kwocie 30 tysięcy złotych wskazanej w rozmowie nieznajomej kobiecie. Seniorka dopiero po jakimś czasie zorientowała się, że działanie ma charakter przestępczy i wtedy powiadomiła Policję.

Pamiętajmy, że oszuści próbują działań przestępczych udając członków najbliższej rodziny, pracowników wodociągów, gazowni, spółdzielni mieszkaniowych, pracowników ośrodków pomocy społecznych. Przestępcy podają się także za adwokatów, lekarzy orzeczników, policjantów, a nawet prokuratorów. Dlatego jako policjanci zwracamy się z apelem do mieszkańców Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego, którzy mają w rodzinach osoby starsze!

Informujmy seniorów, aby nie wypłacali gotówki, jeżeli mają jakiekolwiek podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści. Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić osoby starsze przed utratą swoich oszczędności, dlatego nie zostawiajmy ich z tym problem samych. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy. Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego.

Pamiętajmy również, że sprawcy mogą osobiście zapukać do drzwi naszych rodziców lub dziadków podając się za pracowników gazowni, wodociągów lub każdej innej firmy. W takim przypadku powinni oni spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno. Jeżeli nie znają osoby lub osób znajdujących się po drugiej stronie, nie powinni otwierać drzwi lub otworzyć je w sposób bezpieczny - w przypadku posiadania tzw. zasuwki. Powinni zapytać o cel wizyty oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości i legitymacji służbowej lub identyfikatora. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ustalić inny termin wizyty. Jest wtedy czas na potwierdzenie w firmie, czy osoba, która podaje się za pracownika w ogóle widnieje w spisie ewidencyjnym przedsiębiorstwa.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży