Policjanci z Wałbrzych i powiatu wałbrzyskiego na co dzień kontrolują kierujących nie tylko pojazdami silnikowymi. Wczoraj po południu kolejny już w tym roku rowerzysta postanowił wsiąść na jednoślad będąc w stanie po użyciu alkoholu i wyjechać na drogę. 29-latek za tak poważne wykroczenie w ruchu drogowym otrzymał mandat karny w kwocie tysiąca złotych. Kolejna taka kontrola może jednak zakończyć się sporządzeniem przez funkcjonariuszy wniosku o ukaranie do sądu, a ten orzec w stosunku do mężczyzny zakaz kierowania jednośladami, którego późniejsze złamanie jest już przestępstwem. Policjanci w okresie wiosennym oraz letnim zapowiadają wzmożone działania w zakresie eliminowania nietrzeźwych kierujących.

Do kontroli drogowej doszło po godzinie 18:30 na ul. 11 listopada w Wałbrzychu. Badanie stanu trzeźwości wykonane przez policjantów ogniwa wywiadowczego wykazało, że 29-letni mieszkaniec naszego miasta miał blisko 0,36 promila alkoholu w organizmie. Na tym więc zakończyła się jego podróż rowerem i do domu musiał wrócić pieszo.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie - tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila - 2,5 tysiąca złotych.

Sprawcy tych poważnych wykroczeń drogowych muszą jednak liczyć się z tym, że mundurowi skierują sprawę do sądu, a wtedy kara finansowa może być dużo wyższa, a sąd dodatkowo orzec zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży