Wczoraj po południu policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy tym razem spotkali się z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu. Przed wakacjami była to kolejna okazja, aby przeprowadzić praktyczny egzamin na kartę rowerową. Funkcjonariusze w ten sposób wspierają nauczycieli edukujących, a przy tym przygotowujących dzieci i młodzież do poruszania się jednośladami pod drogach publicznych.

Aby móc przystąpić do egzaminu praktycznego, uczniowie najpierw musieli rozwiązać test teoretyczny z zakresu zasad ruchu drogowego, a dopiero później sprawdzić swoje umiejętności w trakcie pokonywania toru jazdy. Ponad 20 nastolatków, którzy przeszli pierwszy etap sprawdziany, stawiło się przed policjantami. Ostatecznie wszyscy uczniowie zdali egzamin praktyczny.

Ponownie warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. W pierwszym etapie zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Przypominamy również, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, ale także hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T - w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszczalnym jest jedynie kierowanie w/w urządzeniami w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży