Blisko sto ujawnionych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu wykroczeń drogowych, z czego czterdzieści związanych z niestosowaniem pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy przez kierujących i pasażerów oraz niestosowania fotelików dziecięcych. Oto podsumowanie prewencyjno-kontrolnej akcji „Pasy”, która odbyła się wczoraj na terenie naszego miasta i powiatu wałbrzyskiego.

27 września wałbrzyscy funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na wykroczenia związane z prawidłowym stosowaniem pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy oraz z prawidłowym przewożeniem dzieci w fotelikach. Łącznie policjanci dokonali 124 kontroli drogowych i ujawnili 96 wykroczeń. W całej gamie naruszeń 26 kierujących nie stosowało pasów bezpieczeństwa. Nie zrobiło tego także 3 pasażerów. Również jedno dziecko było przewożone w pojeździe w sposób nieprzepisowy.

Przypominamy także, że w przypadku niestosowania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy przez kierującego, może on zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł oraz 2 punktami karnymi. Gdy nie zrobi tego pasażer kierowca może otrzymać mandat w kwocie 100 zł i 5 punktów karnych. W tej ostatniej sytuacji ukarany mandatem karnym w kwocie 100 zł może zostać także pasażer.

Pamiętajmy, że każdy fotelik lub inne urządzenie powinno być dobrane do wzrostu i wagi dziecka, a także zamontowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta oraz odpowiadać właściwym warunkom technicznym dla tego typu urządzeń. Gdy chcemy przewieźć troje dzieci na tylnym siedzeniu w pojeździe, a nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata może być przewożone gdy jest przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 300 zł i 6 pkt karnych. Za niewłaściwe przewożenie dwójki dzieci jest już 10 punktów karnych, a więcej niż dwojga dzieci 15 punktów karnych.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży