Przez cały czwartek i piątek na terenie państw organizacji członkowskich RAILPOL prowadzone są działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą Rail Action Week. To już siódma edycja tego typu akcji, w którą, poza Strażą Ochrony Kolei, zaangażowani są także policjanci – w tym także ci wałbrzyscy.

Podczas akcji mundurowi zwracają uwagę na różne zagadnienia związane z bezpieczeństwem na kolei. Między innymi funkcjonariusze sprawdzają czy piesi nie przechodzą przez torowiska w miejscach zabronionych oraz czy kierujący właściwie przejeżdżają przez przejazdy kolejowo-drogowe, a także czy maszyniści lub inne osoby mające wpływ na bezpieczeństwo transportu nie znajdują się pod wpływem alkoholu w trakcie pracy. Kontrolowane są także urządzenia zabezpieczające na przejazdach kolejowych, pozostała infrastruktura kolejowa oraz m.in. pociągi przewożące towary niebezpieczne.

Policjanci wałbrzyskiej komendy przypominają, że nieostrożny wjazd na przejazd kolejowo-drogowy może zakończyć się wypadkiem, często nawet ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kierujący przy przejeżdżaniu przez torowisko zachował szczególną ostrożność, nie wjeżdżał na torowisko, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony, gdy rozpoczęło się opuszczanie zapór lub półzapór, a także gdy po drugiej stronie torowiska nie ma możliwości kontynuowania jazdy. Piesi także nie mogą wchodzić na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży