Do astronomicznej zimy pozostały jeszcze tylko trzy tygodnie. Temperatura w ciągu dnia od dłuższego już jednak czasu utrzymuje się w okolicy 0 stopni Celsjusza, a w nocy panuje mróz, co stwarza potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku oraz tych samotnych. Oczywiście apelujemy o sygnał w każdej tego typu sprawie, aby pomoc do potrzebujących dotarła jak najszybciej. W okresie zimowym patrzymy jednak także na własne bezpieczeństwo. Poruszając się pieszo po ulicach zwracajmy uwagę czy chodniki są odśnieżone, czy nad nami nie zwisają sople lodu, a na dachach nie zalega śnieg. By nie doszło to wypadku, o każdej takiej sytuacji informujmy jak najszybciej zarządów nieruchomości, bądź zarządców dróg.

Przy ujemnych temperaturach powietrza bardzo łatwo o tragiczne w skutkach zdarzenie. Dlatego przypominamy i po raz kolejny zwracamy się do mieszkańców o wsparcie naszych działań ZIMA 2023/2024. Apelujemy o informowanie o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Zagrożenie utraty życia dotyczy szczególnie osób nietrzeźwych, przebywających w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych. Być może nasza pomoc przyczyni się do uratowania komuś życia. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.

Oczywiście działania mają charakter pomocowy, a na celu przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z utratą życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych życiowo. W trakcie czynności osobom potrzebującym policjanci udzielą informacji, a także pomogą w dotarciu do placówek wspierających osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki.

Pamiętajmy jednak także o własnym bezpieczeństwie. Zalegający na dachach budynków od kilku dni śnieg może w każdej chwili zsunąć się, sople lodu natomiast zerwać i spaść na dół, a samo zdarzenie zakończyć poważnym wypadkiem dla osoby, która akurat w tym momencie będzie szła chodnikiem. Pamiętajmy, aby każde tego typu zauważone przez nas zagrożenie zgłaszać do zarządców nieruchomości. Zwracajmy także uwagę na nieodśnieżone chodniki, by i tam nie doszło do przykrych w skutkach wydarzeń. O niewłaściwym utrzymaniu przestrzeni dla pieszych również zawiadamiajmy zarządców dróg bądź nieruchomości.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży