Pijany rowerzysta z zakazem jazdy po kontroli policji w Wałbrzychu
Pomimo blisko 2,5 promila alkoholu we krwi, 43-letni mężczyzna postanowił wsiąść na rower i ruszyć na drogę publiczną. Policja szybko zakończyła jego nieodpowiedzialną podróż, nakładając wysoką grzywnę oraz zakaz dalszej jazdy.
  1. 43-latek z 2,38 promila alkoholu w organizmie.
  2. Kontrola drogowa na ul. Słonecznej w Szczawnie-Zdroju.
  3. Nałożenie mandatu w wysokości 2,5 tysiąca złotych.
  4. Możliwe skierowanie sprawy do sądu i wyższa kara finansowa.

Policjanci każdego dnia kontrolują stan trzeźwości kierujących rowerami, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach. W środowe popołudnie, po godzinie 17:00, funkcjonariusze zatrzymali 43-letniego wałbrzyszanina na ul. Słonecznej w Szczawnie-Zdroju. Badanie alkomatem wykazało u niego 2,38 promila alkoholu w organizmie, co zakończyło jego podróż jednośladem.

Nieodpowiedzialne zachowanie rowerzystów, którzy decydują się poruszać po drogach publicznych pod wpływem alkoholu, jest surowo karane. Zgodnie z przepisami, grzywna za taki czyn wynosi tysiąc złotych dla osób z wynikiem do 0,5 promila, a 2,5 tysiąca złotych, gdy wynik przekracza 0,5 promila. W przypadku 43-latka, kara wyniosła 2,5 tysiąca złotych.

Warto pamiętać, że policja może również skierować sprawę do sądu, gdzie kara finansowa może być znacznie wyższa. Sąd może także orzec zakaz kierowania rowerem na wiele miesięcy. Takie działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz uświadomienie społeczeństwu, że jazda pod wpływem alkoholu jest nieakceptowalna.

Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu, kom. Marcin Świeży, przypomina: „Nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która teraz wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie - tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila - 2,5 tysiąca złotych.”

Apelujemy do mieszkańców o odpowiedzialne podejście do jazdy rowerem. Pamiętajmy, że nasze decyzje mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla nas samych, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.


Źródło: KMP w Wałbrzychu