Żmija przy domu w Boguszowie Gorcach Policja apeluje o spokój i rozwagę

2 min czytania
Żmija przy domu w Boguszowie Gorcach Policja apeluje o spokój i rozwagę


Niecodzienny gość w Boguszowie-Gorcach! Mieszkanka natknęła się na żmiję tuż przy swoim domu, a jej szybka i odpowiedzialna reakcja zapobiegła potencjalnemu zagrożeniu. Sprawdź, jak zachować się w podobnej sytuacji i co zrobić, gdy spotkasz jadowitego węża w okolicy.

  • Żmija zygzakowata pojawiła się w centrum Boguszowa-Gorc
  • Jak postępować podczas spotkania z żmiją w Wałbrzychu i okolicach
  • Bezpieczeństwo podczas spacerów po lasach i łąkach Boguszowa-Gorc

Żmija zygzakowata pojawiła się w centrum Boguszowa-Gorc

Wczoraj przed południem mieszkańcy Boguszowa-Gorc mogli usłyszeć o niecodziennym zdarzeniu – tuż przy jednym z domów zauważono żmiję zygzakowatą, jedynego jadowitego węża występującego na terenie Polski. Kobieta, która natknęła się na zwierzę, zachowała zimną krew i natychmiast powiadomiła policję. Funkcjonariusze dzielnicowi szybko pojawili się na miejscu, zabezpieczyli gadzinę i bezpiecznie przetransportowali ją do lasu, oddalonego od zabudowań.

Ta sytuacja pokazuje, jak ważne jest zachowanie spokoju i odpowiedzialne działanie w obliczu nieoczekiwanych spotkań z dziką fauną.

Jak postępować podczas spotkania z żmiją w Wałbrzychu i okolicach

Policja przypomina mieszkańcom, że żmija zygzakowata nie atakuje bez powodu. Jej jad jest groźny, ale ugryzienia zdarzają się rzadko i zwykle wtedy, gdy zwierzę czuje się zagrożone. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie kilku prostych zasad:

  • Zachowaj spokój i unikaj gwałtownych ruchów.
  • Oddal się powoli od miejsca, gdzie zauważyłeś węża.
  • Jeśli gad znajduje się blisko domów lub miejsc często odwiedzanych przez ludzi, oznacz teren lub odgrodź go, aby zapobiec przypadkowym kontaktom.
  • Nie próbuj samodzielnie chwytać ani przepędzać żmii – lepiej wezwać pomoc.
  • Zadzwoń pod numer alarmowy Policji lub Straży Miejskiej albo skontaktuj się ze służbami ochrony środowiska.
  • Pamiętaj, że żmije są objęte ochroną prawną – nie wolno ich zabijać ani ranić.

Bezpieczeństwo podczas spacerów po lasach i łąkach Boguszowa-Gorc

Aby zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych spotkań z żmijami podczas wypraw na łono natury, warto stosować kilka praktycznych wskazówek. Przede wszystkim noś zakryte buty oraz uważnie obserwuj teren pod nogami, szczególnie w słoneczne dni, kiedy gady chętnie wygrzewają się na trawie czy kamieniach. Niezwykle ważne jest również edukowanie dzieci – maluchy powinny wiedzieć, że nawet małe zwierzęta mogą być niebezpieczne i należy unikać ich dotykania.

“Dziękujemy mieszkance za odpowiedzialną reakcję, która pomogła uniknąć niebezpiecznej sytuacji zarówno dla niej, jak i dla zwierzęcia. Bezpieczeństwo zaczyna się od świadomości – bądź czujny i reaguj rozsądnie!”

Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu kom. Marcin Świeży

Dzięki takim postawom możemy wspólnie zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz otaczającej nas przyrody. Pamiętajmy – ostrożność i rozwaga to najlepsza ochrona!

Źródło: Policja Wałbrzych

Autor: krystian