Nie da się ukryć, że leasing jest jedną z najtańszych i za razem najprostszych metod finansowania zakupu, a ściślej mówiąc – użytkowania firmowego samochodu. Co ciekawe, jeżeli chodzi o leasing osoba prywatna także może się na niego zdecydować. Jak w wypadku wszystkich rozwiązań, to także ma swoje wady, które warto wziąć pod uwagę.

Zanim przejdziemy do wad, warto wspomnieć, że kiedy interesuje nas chociażby Mercedes leasing – Arval i inne firmy, mogą nam to bezproblemowo umożliwić. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie pojazdy znajdują się w danej ofercie. Czasami charakter naszego biznesu może powodować, że będzie nam potrzebny Mercedes dostawczy, dlatego przed podjęciem decyzji, zorientujmy się czy interesujące nas modele samochodów będą dla nas dostępne.

Leasing – jakie posiada wady?

Jako, że to zawsze leasingodawca pełni rolę właściciela samochodu, to on reguluje wszelkie warunki, które dotyczą jego użytkowania. Może się zdarzyć, że pojazd będzie musiał być serwisowany wyłącznie w ASO, a ubezpieczany za pośrednictwem jednej, konkretnej firmy. Klient może pozwolić sobie na innego ubezpieczyciela, jednak tylko w wypadku, kiedy to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie spełniać warunki leasingodawcy. Co więcej, nawet w takiej sytuacji nasza prośba może być odrzucona.

Mercedes w leasing to dobre rozwiązanie? – Sprawdź jakie wady posiada ta opcja!

Najczęściej, zmiana ubezpieczyciela na innego, jest po prostu nieopłacalna. Co istotne, mimo tego, że to leasingodawca jest właścicielem samochodu, faktury za użytkowanie pojazdu wystawia się na leasingobiorcę. Oznacza to, że istnieje możliwość odliczenia kwoty od przychodu (podobnie w wypadku ubezpieczenia).

Zawsze istnieje ryzyko, że pojazd ulegnie zniszczeniu lub kradzieży. Kiedy do tego dojdzie, nie jesteśmy zwolnieni od zapłaty kolejnych rat leasingu. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy to ubezpieczenie pokryje je w całości.

Będąc leasingobiorcą, ciągle musimy mieć na uwadze fakt, że dany samochód nie jest naszą własnością. Musimy ubiegać się o zgodę na wyjazd zagraniczny oraz na wszelkie modyfikacje auta – użyczenie pojazdu osobom trzecim (innym niż członkowie rodziny), lub też założenie instalacji gazowej.

Najczęściej, leasing trwa nie krócej niż 2 lata. Wszystko po to, aby mogły być spełnione wszelkie korzystne warunki operacyjnego leasingu. Dość trudne i nieopłacalne może być spłacanie pełnych zobowiązań przedterminowo.

Co będzie nam potrzebne do leasingu?

Tak naprawdę od strony prawnej, leasing jest bardzo prostą formą finansowania. Potrzebny będzie nam jedynie dowód osobisty, wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenie o numerze NIP i REGON. Kiedy mowa o spółce, dodatkowo wymagany będzie też wpis z KRS. Jeżeli zażąda tego leasingodawca, będziemy musieli też okazać wyciąg z księgi przychodów i rozchodów.

Leasing finansowy – skąd jego niska popularność?

W wypadku leasingu finansowego, pojazd jest częścią majątku leasingobiorcy, więc musi on dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Początkowej opłaty nie da się wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Co więcej, w tej opcji leasingu VAT naliczany jest w całości z góry. W wypadku leasingu operacyjnego, comiesięcznie w każdej z rat.

Jeżeli nie jesteś pewien jakie rozwiązanie będzie najlepsze, oblicz ratę leasingu za pomocą dostępnego w sieci kalkulatora. Możliwości jest wiele, ponieważ samochód można dostosować do własnych potrzeb. Niektóre marki posiadają specjalny konfigurator Mercedes i inne, dzięki temu pojazdy będą mogły być przygotowane specjalnie dla nas.