Jak działa klimatyzacja

Nie od dziś wiadomo, że klimatyzacja znacznie podwyższa komfort naszego codziennego życia. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak ona w zasadzie działa. Często taka wiedza sprawia, że wolimy zatrudnić specjalistów do zamontowania takiej instalacji. Dotyczy się to również regularnych przeglądów. Jest to bardzo dobry krok do prawidłowego korzystania z takiego urządzenia. Poniżej więc dowiesz się w jaki sposób instalacja chłodzi nasze pomieszczenia!

Chłodzenie

Należy zdać sobie sprawę z tego, że przy chłodzeniu to czynnik chłodzący robi całą robotę. Odbywa on pewną drogę przez całą instalację. Na początku gorące powietrze wywiewa wentylator na wymiennik ciepła. W nim płynie zimny czynnik chłodniczy, który pochłania ciepło z powietrza. Następnie do pomieszczenia wywiewane jest ochłodzone powietrze.

Czynnik chłodniczy natomiast krąży w rurach między jednostkami przenosząc ciepło z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej. Po poradę możesz się zgłosić u tych profesjonalistów w zakresie klimatyzacji na terenie Poznania https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/

W jednostce zewnętrznej czynnik chłodniczy w stanie gazowym poprzez sprężenie zostaje ogrzany. Zwiększa się wtedy jego punkt wrzenia. Ciepło uzyskane w tym wyniku zostaje oddane do powietrza na zewnątrz z pomocą wentylatora. Wywiewa on powietrze na wymiennik ciepła.

Czynnik chłodniczy w postaci ciekłej wraca do jednostki wewnętrznej. Natomiast w niej jest on rozprężany, dzięki czemu może znów pobierać ciepło z powietrza w pomieszczeniu.

Sprężarka jest sercem klimatyzatora. Pompuje ona czynnik chłodniczy przez system. Przed trafieniem do sprężarki, czynnik chłodniczy jest gazem pod niskim ciśnieniem. W sprężarce zostaje on poddany wysokiemu ciśnieniu i ogrzany. Następnie zmierza w stronę skraplacza. Tam sprężony i gorący gaz oddaje ciepło do powietrza na zewnątrz. Staje się wtedy przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem. Sprężona ciecz przechodzi przez zawór rozprężny. Zmniejsza on jej ciśnienie, dzięki czemu temperatura spada poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. W taki sposób powstaje rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym.

Płynie on następnie do parownika, gdzie pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniu przechodząc tym samym w stan gazowy. Po tym płynie z powrotem do sprężarki i cały cykl zaczyna się od nowa. Jeżeli klimatyzator posiada ogrzewanie, cały ten cykl zostaje odwrócony. Jak widzicie klimatyzacja to nie tylko chłodzenie przestrzeni, w której znajduje się człowiek. Wiąże się z tym cały proces, który jest dość skomplikowany.

Funkcje klimatyzacji

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim chłodzenie. W taki sposób możemy stworzyć odpowiednie warunki dla naszego samopoczucia. Nie tylko podnosi się nasz poziom komfortu, ale również uczucie świeżości oraz aktywności. Jest to jedna z najważniejszych funkcji dla większości użytkowników.

Warto pamiętać, że z klimatyzacją wiąże się również wentylacja. Wyciąga powietrze z pomieszczenia, a wprowadza do niego czyste i klimatyzowanie powietrze z zewnątrz. W inne pory roku wentylacja może działać niezależnie.

Niektóre urządzenia oferują również funkcję grzania. W ten sposób możemy cieszyć się idealną temperaturą przez cały rok. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Urządzenie wykorzystuje energię z zewnątrz i przekazuje ją do pomieszczenia.

Klimatyzatory oferują również oczyszczanie oraz osuszanie powietrza. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu zyskujemy zdrowsze oraz bardziej komfortowe powietrze w naszym pomieszczeniu.