Porównanie kosztów pokryć dachowych

Bez wątpienia dach to jeden z najistotniejszych, ale i najdroższych elementów konstrukcyjnych każdego domu. W przypadku budynków jednorodzinnych wahamy się między dachem dwuspadowym, czterospadowym i wielospadowym. Porównujemy wady i zalety, ale też orientacyjne ceny wszystkich trzech wariantów technologicznych.

Wady i zalety dachu dwuspadowego, czterospadowego i wielospadowego

Każde rozwiązanie technologiczne ma swoje wady i zalety. Poniżej pokrótce opisaliśmy największe plusy i minusy każdego z wariantów:

  • Dach dwuspadowy (dwupołaciowy, siodłowy, szczytowy) – dach o prostym kształcie cieszący się największą popularnością. Pasuje do domów tradycyjnych i nowoczesnych. Z uwagi na prosty kształt to łatwa w wykonaniu i lżejsza więźba. Jest też odporny na warunki atmosferyczne, gdyż śnieg i woda nie zalegają na pokryciu, dzięki czemu więźba nie musi być też zbyt masywna. Oczywiście dach dwuspadowy daje możliwość zagospodarowania poddasza użytkowego, włącznie ze wstawieniem z dwóch stron budynku okien ściennych. Problem pojawia się jedynie przy szerszych dachach przekraczających 11 metrów, kiedy wymagane są utrudniające aranżację poddasza słupy podporowe.
  • Dach czterospadowy (kopertowy) – składający się z czterech skośnych połaci z identycznym kątem nachylania. Jego głównym atutem jest stabilna więźba, odporna m.in. na silne podmuchy wiatru. Dach czterospadowy skutecznie odprowadza też śnieg i wodę. Poza wyższymi kosztami budowy jego minusem jest mniejsza powierzchnia użytkowa poddasza. Konieczne mogą być też lukarny, a przynajmniej okna dachowe. Dlatego zaleca się go głównie do budynków z niezagospodarowanym strychem.
  • Dach wielospadowy – efektywne dachy zalecane do większych budynków, składające się z połaci opartych na ścianach kolankowych, w formie trójkątów, trapezów lub równoległoboków. Dzięki oknom w ścianach poddasze takiego dachu nie wymaga dodatkowego doświetlenia, jest też łatwe w zagospodarowaniu. Jednak skomplikowana bryła podnosi koszty (m.in. duża ilość kalenic, masywniejsza więźba, dodatkowe elementy wykończeniowe, więcej materiału pokryciowego).

Jaki rodzaj dachu wybrać?

Najważniejsze, aby dach był dopasowany do bryły budynku. Pamiętajmy też, aby zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), gdzie obok informacji o warunkach dotyczących kształtu budynku i jego orientacji, znaleźć się może specyfika bryły dachowej.

Jeśli to mniejszy budynek jednorodzinny, najlepszym wyborem będzie dach dwuspadowy, czego przykładem są domy na sprzedaż w Legnicy o powierzchni konstrukcji dachowej ok. 150 mkw. Oczywiście większość inwestorów uwagę zwraca również na koszty całej inwestycji i zwłaszcza przy mniejszych budynkach z użytkowym poddaszem – na łatwość jego zagospodarowania.

Taki dach to łączny koszt ok. 25 000 zł, na który składa się drewno zaimpregnowane ciśnieniowo na więźbę i jej wykonanie, membrana, pokrycie w postaci blachodachówki, wiatrownice, gąsiory, rynny, pasy nadrynnowe i podrynnowe, rury spustowe.

Więcej kosztować nas będzie dach czterospadowy. Łączny koszt jest o ok. 10 000 zł wyższy. Wynika to przede wszystkim z bardziej skomplikowanej konstrukcji oraz większej ilości blachodachówki. To jednak nie koniec, ponieważ dla oświetlenia poddasza budynku o dachu kopertowym niezbędne są też lukarny lub okna dachowe.

Trudniej oszacować koszty budowy dachu wielospadowego. Kluczowe są jego rozmiary, a im jest on bardziej skomplikowany, tym koszty są wyższe. Szacuje się, że przy dachu o powierzchni ok. 150 mkw. należy przygotować się na wydatek rzędu ok. 45 000 zł.

Bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem technologicznym na dach jest konstrukcja dwuspadowa. Zwłaszcza że obok największych korzyści finansowych ten wariant daje możliwość łatwego zagospodarowania i doświetlenia poddasza klasycznymi oknami w ścianach, bez konieczności montażu okien dachowych czy lukarn.