Jazda pod wpływem - czyli co nam grozi

Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych na polskich drogach jest jazda samochodem pod wpływem alkoholu. W szczególności możemy obserwować wzrost statystyk w okresach świąt oraz podczas długich weekendów. Wszystko zależy od tego, jaki trunek spożywaliśmy oraz jak dawno temu. To wpływa na liczbę promili w naszej krwi. Dlatego w każdym momencie naszej przejażdżki samochodem możemy zostać zatrzymani przez funkcjonariuszy policji, którzy na podstawie wydychanego przez nas powietrza, poinformują nas jaki jest wynik i co w takim przypadku nam grozi.

Dzisiejsza technologia umożliwia skonstruowanie na prawdę skutecznych alkomatów, które praktycznie nie są w stanie się pomylić. Oczywiście jest to możliwe, lecz nie ma co na to liczyć, że w przypadku złapania przez policję, funkcjonariusz będzie posiadał niesprawny alkomat. Jeżeli poszukujemy dobrych alkomatów można śmiało odwiedzić alkopatrol.pl, który posiada bogaty asortyment i w którym będziemy mogli wybrać odpowiadający nam model w przyzwoitej cenie. Według zaktualizowanego polskiego prawa, wyróżniamy dwa stany po spożyciu alkoholu. Pierwszym z nich jest tak zwany stan po użyciu kiedy to wynosi od 0,2 do 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Natomiast drugi stan, to stan nietrzeźwości czyli w momencie kiedy posiadamy ponad 0,5 promila w wydychanym powietrzu. W takim momencie wszystko zależy, w której kategorii się uplasujemy. Jeżeli będzie to stan po spożyciu możemy się tylko cieszyć, ponieważ będzie nas czekać grzywna w wysokości do 5000 tysięcy złotych, 10 punktów karnych oraz zakaz prowadzenia samochodu od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Jeżeli osiągnęliśmy stan nietrzeźwości to czekać na nas będą bardziej nieprzyjemnie konsekwencję, a mianowicie kara pozbawienia wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. W dodatku będzie czekać na nas grzywna, która uzależniona będzie od naszych dochodów.

Dlatego jeżeli znajdujemy się pod wpływem alkoholu lepiej nie ryzykować własnego życia, problemów które na prawdę możemy mieć poważne oraz przede wszystkim nie ryzykujmy życia innych osób uczestniczącym w ruchu drogowym. Na tą chwilę według Centralnego Zarządu Służby Więziennej za jadę pod wpływem alkoholu w więzieniu znajduje się około 1000 osób. Według kolejnych statystyk są to osoby ok 25 do 40 roku życia. Lecz zdarzają się wyjątki. Warto więc uważać na drogach i dbać o własne bezpieczeństwo.