Jak kupować nieruchomości, by nie być stratnym?

Rynek nieruchomości obfituje w różnego typu zabudowania. Ich zakup musi być jednak bardzo przemyślany. Koszty są ogromne, a zyski mogą być do nich niewspółmierne lub zerowe. Właśnie dlatego trzeba dobrze zastanowić się, zanim podpisze się umowę kupna. Podpowiadamy, jak kupować nieruchomości, aby nie być stratnym.

Gdzie szukać nieruchomości na sprzedaż?

Dzisiaj najczęściej poszukiwania nieruchomości rozpoczynamy od serwisów ogłoszeniowych. Tam jest najwięcej ogłoszeń o sprzedaży różnego typu nieruchomości. Dzięki podkategoriom, ale i możliwości filtrowania ofert według różnego typu kryteriów da się wyszukać w nich najbardziej interesujące propozycje. Łatwo i szybko nieruchomości, w tym domy, hale, działki, znajdziesz na Sprzedajemy.pl oraz na innych tego typu serwisach ogłoszeniowych. Warto wiedzieć, że oferty zamieszczają tam zarówno osoby prywatne będące właścicielami, jak i biura nieruchomości, czy deweloperzy. To wbrew pozorom ważne, kto tak naprawdę chce przeprowadzić transakcję, bowiem rzutuje to na inne kwestie. Jakie?

Dodatkowe opłaty przy zakupie nieruchomości

Nie ma co się oszukiwać – kupując nieruchomość – zarówno mieszkanie, działkę, jak i halę przemysłową, trzeba liczyć się nie tylko z koniecznością zapłacenia za sam lokal, ale i poniesienia wielu dodatkowych kosztów. Właśnie dlatego tak ważne jest to, od kogo się go kupuje. Wśród dodatkowych kosztów może być na przykład prowizja dla biura nieruchomości. Zdarza się, że zrzucana jest na kupującego. To kilka procent wartości transakcji, ale wiadomo – im wyższa cena kupna, tym więcej trzeba zapłacić agencji. Jeśli poprzez biuro nieruchomości kupuje się lokal z rynku wtórnego, trzeba jeszcze zapłacić podatek PCC. To sprawia, że koszty są coraz większe, a to nie koniec wydatków.

Nawet kupując mieszkanie z rynku wtórnego od osoby prywatnej, trzeba ponieść koszt – zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2% ceny transakcyjnej. Co ważne, na jego zapłatę ma się 14 dni, licząc od chwili podpisania umowy notarialnej lub wypełnienia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki.

Z kolei kupując mieszkanie lub lokal od dewelopera, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Oczywiście bardzo często wliczony jest już w cenę nieruchomości. Warto wiedzieć, że jeśli kupuje się takie np. mieszkanie dla siebie, to nie ma go jak uniknąć. Jednak jeśli lokal kupuje się, by na nim zarabiać, wówczas można liczyć na zwrot VAT-u. Takie mieszkanie będzie zwolnione z 23% podatku VAT i obowiązywał na nie podatek 8%, ale musi być zgłoszone do starostwa powiatowego jako lokal użytkowy.

Widać więc wyraźnie, że aby nie być stratnym przy zakupie nieruchomości, warto zastanowić się, jak szukać, z jakiego rynku kupować i na jakie cele.

Jak kupować nieruchomości, aby nie stracić?

Dzisiaj, przy tak trudnej sytuacji gospodarczej, w tym również przy wysokich cenach za nieruchomości, kosztach kredytów, wysokich opłatach za inne usługi i towary, trudno powiedzieć, jak kupić nieruchomość, by na tym nie stracić. Na pewno warto szukać okazji cenowych i nie ponosić niepotrzebnych kosztów typu prowizja czy podatek. To jednak sposoby na to, by nie zapłacić więcej niż trzeba, nie zaś by nie stracić na nieruchomości.

Wiele osób kupuje nieruchomości, by je wynajmować. Czy to się opłaca? To zależy… Zarówno od lokalizacji nieruchomości, jej przeznaczenia, standardu, a nawet lokatorów. Gdy chce się oszacować opłacalność, to do ceny zakupu i spodziewanej wysokości czynszu, trzeba dodać właśnie opłaty notarialne i sądowe, podatek, ubezpieczenie i inne wydatki związane z dostosowaniem nieruchomości do wynajmu. Najczęściej realny zysk odczuwa się po pewnym czasie. Wiadomo, że raczej wartość nieruchomości nie będzie spadać, więc pod tym względem inwestycja jest bezpieczna.

Jak kupić i nie być stratnym, gdy kupuje się nieruchomość dla siebie? Tutaj na pewno warto zastanowić się nad tym, czy jest teraz dobry czas na tego typu ruchy. Jeśli wartość nieruchomości jest wysoka, a wyceny bankowych ekspertów znacznie niższe, to jest ryzyko, że nie jest to dobry moment. Lepiej poczekać aż rynek nadąży za zmianami. Oczywiście przy zakupie nieruchomości na własny użytek zawsze się zyskuje, choć niekoniecznie finansowo.

Jak jeszcze kupować nieruchomości, by nie tracić, a może zyskać? Najlepiej zając się flippingiem. Polega on na zakupie nieruchomości w cenie poniżej wartości rynkowej, zwiększeniu jej standardu i sprzedaży za dużo wyższą cenę niż się kupiło.