Oszuści działający pod legendą bezwzględnie wykorzystują wrażliwość i ufność osób starszych, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. W miniony piątek fałszywi krewni próbowali oszukać dwie mieszkanki Wałbrzycha. Jedna z kobiet wykazała się czujnością i nie dała się zwieść oszustom. Niestety w drugim przypadku, przestępcy osiągnęli swój cel, wyłudzając od 67-letniej kobiety sporą sumę pieniędzy.

01 lipca br. w godzinach popołudniowych do 67-letniej mieszkanki Wałbrzycha na telefon stacjonarny zadzwonił młody mężczyzna. Podał się za jej syna, który na stałe mieszka za granicą i płacząc poinformował ją, że właśnie jest na policji, ponieważ spowodował wypadek. Jak twierdził, potrącił na pasach ciężarną kobietę, która w stanie ciężkim leży w szpitalu. Prosił o pilną pożyczkę dużej sumy pieniędzy, aby zapłacić bo inaczej trafi do więzienia na 8 lat. Za chwilę w słuchawce odezwał się inny mężczyzna, podając się za policjanta, który potwierdził wcześniejszą wersję podawaną przez rzekomego „syna” i zapytał o kwotę jaką posiada w mieszkaniu, bo liczy się każda minuta, żeby syn nie trafił do więzienia. Kobieta poinformowała, że w gotówce ma 70 tys. złotych. Oszust oznajmił, że współpracują z polską policją i przyjdzie do niej kobieta, aby odebrać pieniądze. „Fałszywy” syn i policjant przez cały czas prowadzili rozmowę i zakazali jakiegokolwiek kontaktu z innymi osobami. Za około godzinę do mieszkania wałbrzyszanki przyszła kobieta, której 67-latka przekazała pieniądze. Kiedy mieszkanka naszego miasta zweryfikowała tę sytuację, rozmawiając z członkami rodziny, zorientowała się, że została oszukana.

W tym samym dniu, godzinę wcześniej oszuści zadzwonili do 53-letniej mieszkanki naszego miasta, podając się za synową, która spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze, bo inaczej trafi do więzienia. Kobieta nie dała się oszukać. Powiedziała, że musi skontaktować się z rodziną. Po tej informacji, oszuści już więcej do niej nie zadzwonili. Gdy wałbrzyszanka skontaktowała się z synową upewniła się, że miała do czynienia z oszustami i że nie doszło do żadnego wypadku.

Policjanci prowadzą działania mające na celu wytypowanie i zatrzymanie osoby bądź osób odpowiedzialnych za to przestępcze działanie.

Systematyczne apele policji i prowadzone kampanie informacyjne spowodowały, że świadomość społeczeństwa co do metod działania oszustów jest coraz większa. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje. Nadal zdarzają się jednak sytuacje, że osoby starsze tracą czujność i dają się zwieść oszustom. Oszuści wykorzystują empatię i łatwowierność starszych osób oraz ich chęć pomocy swoim najbliższym. Przedstawiając nieprawdziwe historie, podszywając się pod członków rodziny, a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy, które niekiedy stanowią oszczędności całego życia. Budują przekonanie co do swych dobrych intencji, jednocześnie wywierając presję, nie zostawiając chwili na zastanowienie się i podjęcie właściwych decyzji. Przestępca wypytuje się ile oszczędności posiada starsza osoba i prosi o ich przekazanie  ,,tajnemu policjantowi”  lub pozostawienie w wyznaczonym miejscu, gdzie będzie przygotowana policyjna zasadzka.

Przypominamy!

Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie poprzestają na kontakcie telefonicznym, oraz nie zwracają się do osób postronnych o pomoc w realizacji działań operacyjnych. W przypadku odebrania takiego telefonu należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję. Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom ani groźbom przestępców. Każdą próbę oszustwa należy jak najszybciej zgłosić pod numerem 112.

Policja ostrzega!

 • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
 • Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
 • Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
 • Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
 • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
 • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
 • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
 • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
 • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
 • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek