W poniedziałkowy poranek na terenie Wałbrzychu funkcjonariusze wałbrzyskiej „drogówki” przeprowadzili kolejną już akcję pn. „Trzeźwy poranek”. W trakcie działań mundurowi zatrzymali kierującą, która wsiadła za kierownice samochodu w stanie nietrzeźwości. Dwóch kolejnych prowadziło pojazd w stanie po użyciu alkoholu. Wpadał też nietrzeźwy rowerzysta. Apelujemy do kierujących o rozsądek. Przed nami kolejne działania mające na celu zwalczanie przestępców drogowych.

Do wzmożonych działań kontrolnych doszło 4 lipca w godzinach porannych na ulicach Wałbrzycha. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wałbrzyskiej komendy skontrowali 333 kierujących. W grupie wszystkich przebadanych osób znalazła się 36-latka w stanie nietrzeźwości oraz dwóch mężczyzn w wieku 53 i 47 lat po użyciu alkoholu. Zatrzymano również 39-letniego nietrzeźwego rowerzystę.

Pierwsze zatrzymanie miało miejsce na ul. Gałczyńskiego w Wałbrzychu. 53-letni wałbrzyszanin kierował samochodem osobowym w stanie po użyciu alkoholu mając 0,25 promila alkoholu w organizmie. Kilka minut przed godziną 09:00 na ul. Moniuszki policjanci skontrolowali stan trzeźwości 36-letniej mieszkanki powiatu wałbrzyskiego. Kobieta wydmuchała ponad 2 promile alkoholu. Godzinę później, na tej samej ulicy zatrzymano 47-letniego wałbrzyszanina, który wsiadł za kierownice mając 0,42 promila alkoholu w organizmie. Wszystkim kierującym zostało zatrzymane prawo jazdy.

To jednak nie był koniec działań wałbrzyskiej drogówki. Przed godziną 11:00 na ul. Świdnickiej w Wałbrzychu „drogówka” zatrzymała do kontroli 39-letniego rowerzystę. Okazało się, że wałbrzyszanin wydmuchał 1,61 promila alkoholu. Cyklista został ukarany mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. złotych

Po raz kolejny apelujemy. Jeżeli wiedzą Państwo, że osoba chce jechać pojazdem, a wcześniej spożywała alkohol, uniemożliwimy jej to. Należy także powiadomić dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem alarmowym 112, który przekaże informację Policji, a dyżurny najbliższej jednostki wyśle na miejsce zdarzenia patrol. Bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.

Pamiętajmy! Za popełnienie przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości każdego kierującego czeka wysoka grzywna, a sąd może ukarać sprawcę dodatkowo długotrwałym zakazem kierowania pojazdami, a także karą pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku wykroczenia należy liczyć się z długotrwałym zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką karą pieniężną.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek