Pojazdy poruszają się w twoim rejonie z nadmierną prędkością? Ktoś w pobliżu handluje narkotykami? Powstaje tam dzikie wysypisko śmieci? A może na twojej ulicy odbywają się nielegalne wyścigi samochodów? Nie musisz dzwonić na numer alarmowy 112, by nas o tym powiadomić. Wystarczy, że zgłosisz to przez internetową platformę, czyli Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ciągu kilku kolejnych dni policjanci sprawdzą twoje zgłoszenie, w celu jak najszybszego wyeliminowania problemu. Kliknij w baner na stronie głównej i sprawdź co możesz zgłosić.

Jedno z takich zgłoszeń dotyczyło w ostatnim czasie przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących na ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu, w rejonie przejścia dla pieszych. Policjanci ruchu drogowego w zadaniach mają teraz codzienne kontrole tego miejsca i w różnych godzinach pełnią tam służbę. Wczoraj tylko w godzinach od 7:30 do 10:00 ujawnili tam 7 wykroczeń. Jeden z kierujacych poruszał się samochodem osobowym z prędkością 100 km/h przy dopuszczalnej prędkości 50 km/h.

Dzięki każdemu takiemu zgłoszeniu i wielomiesięcznej analizie naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zagrożeń wiemy już, że spełnia ona swoje zadanie, a policjantom pozwala szybko i trafnie diagnozować oraz eliminować zagrożenia, co realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa wałbrzyszan oraz mieszkańców powiatu wałbrzyskiego. W ciągu blisko 6 lat w naszym regionie internauci zgłosili poprzez aplikację blisko 11 tysięcy zagrożeń. Od początku tego troku wałbrzyscy policjanci odnotowali ponad 800 zgłoszeń, a w zeszłym miesiącu blisko 100.

Najwięcej naniesionych przez blisko 6 lat zagrożeń, które mieszkańcy uznali za najbardziej uciążliwe dotyczyło:
- miejsc, w których przekraczana jest prędkość (3886),
- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (2167),
- nieprawidłowego parkowania (1525),
- dzikich wysypisk śmieci (650),
- miejsc zagrożonych przestępczością narkotykową (540).

Od początku tego roku natomiast mieszkańcy Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego nanieśli na mapę zagrożeń najwięcej zgłoszeń mniej więcej w tych samych kategoriach, jednak w trochę innej kolejności, dotyczących:
- nieprawidłowego parkowania (230),
- miejsc, w których przekraczana jest prędkość (172),
- dzikich wysypisk śmieci (100),
- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (90),
- niewłaściwej infrastruktury drogowej (83).

W zeszłym miesiącu najwięcej zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (27), nieprawidłowego parkowania (24) i przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących oraz dzikich wysypisk śmieci ( po 12).

Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie naszego miasta oraz całego powiatu wałbrzyskiego.

Zachęcamy do korzystania z

Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

, jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży

Film 1-296851.mp4

Opis filmu: Film Instrukcja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Pobierz plik 1-296851.mp4

(format mp4 - rozmiar 30.4 MB)

Pliki do pobrania

  • 3.05 MB
    Instrukcja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa EN
  • 2.99 MB
    Instrukcja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa PL